Chytrý způsob využití digitální technologie pro představení nového produktu.
---
A smart way of use digital technology, while introducing new products.
Chytrý způsob využití digitální technologie pro představení nového produktu.
---
A smart way of use digital technology, while introducing new products.
Big Box Retail se jednoznačně začíná posouvat blíž ke svým zákazníkům. Zde další příklad z centra Londýna .
---
Big Box Retailers are moving closer to their customers. Another example from Fitzrovia, London.
Další ukázka toho, jak je RETAIL v dnešní době důležitý. Po Fabled od Marie Claire v Londýně, je dalším časopisem provozujícím vlastní obchod Monocle. Představte si, až bude mít třeba vlastní prodejnu třeba Blesk...
---
Retail is constantly finding ways to remain relevant - following the lead of Marie Claire’s “Fabled” in the UK, Monocle (magazine) has opened their own retail shop.
Miele právě otevřelo svůj první a jediný flagship v Kanadě. Kromě echt německých produktů a digitálních technologií si můžete v obchodě například nastříhat bylinky z živé bylinkové stěny, která se používá při kurzech vaření.
---
Miele has recently opened it’s inaugural flagship in Canada at Yorkdale Mall. In addition browsing through their product lineup, you can snip herbs from the live wall and take part in the in-store cooking classes.
Svět se mění a my sním. Naše stravovací zvyklosti jsou ty tam. Máme méně času, ale i tak se chceme učit novým věcem. Experimentujeme. Knedlík a omáčka nás už nepřekvapí. A s tím vším se mění i RETAIL. Dnes už legendární Kochhaus zjednodušuje život. Přináší zajímavé recepty a učí zákazníky vařit. Ale moderně. Už nemusíte kupovat 2 kila mouky a tucet vajec jako naše babičky. Stačí přeci jen jeden stroužek česneku, pár cherry rajčat a olivový olej. Za pár minut je večeře na stole.
---
As the world continues to change, we too progress and evolve – including our eating habits. The legendary Kochhaus simplifies our lives by providing interesting recipes, while teaching customers the culinary arts with a modern twist. We no longer need to shop like our grandparents – you can grab a clove of garlic, a few cherry tomatoes, some olive oil and dinner is ready within minutes.
Dnešní RETAIL je jako hřiště. Místo, kde si zákazníci hrají, kde se baví, kde sbírají zážitky. Místo, kde něčeho dosahují a odkud si svoje výsledky odnášejí domů. A příkladem může jít třeba Deutsche Bank v Berlíně na Friedrichstraße. Banka, která se vymyká zaběhlým standardům a bortí vše, co tento sektor v poslední dekádě nabízel. Banka, restaurace, hřiště pro děti, obchod, galerie.
---
The retail landscape today has become a playground – a place where customers can play, experience, and enjoy their surroundings. When a customer leaves a well-designed space, they will take that away with them and hopefully it lingers. A great example is the Deutsche Bank as it breaks away from the generic parameters of what the financial sector has been offering for decades.
Všichni si mysleli, že tištěné knihy zaniknou. A pak si Amazon začal stavět kamenné prodejny. A Taschen zase toto. Takové malé muzeum knihy. Úžasné! Člověk si málo kdy uvědomuje, jak je hmat a vůně důležitá při výběru knihy…
---
Everyone thought the printed word was dead. And then Amazon started building brick and mortarstores. And Taschen opened a small book museum. Amazing!
Opravdu stylový Food Court, který se jen tam nevidí. Celý koncept připomíná otevřené tržiště ve stylu Borough Marketnebo Mercato Metropolitano v Londýně.
---
An uber stylish Food Court you won't elsewhere. The concept is reminiscent of an open market in the style of Borough Market or Mercato Metropolitano in London.
I v dnešní digitální době je potřeba dostat botu z bodu A do bodu B. A to pixely zatím neumí.
---
Even in the digital age, you still need to move inventory from point A to point B. But that's not something pixels can do just yet.
RETAIL je součástí našich životů odjakživa. A provází nás až do úplného konce…
---
RETAIL has been part of our lives since the very begining. And will be with us until the very end…
Lokální marketing v přímém přenosu. Nezapomeňte sledovat královskou svatbu! Už jen za několik málo dní.
---
Local marketing in action. Don’t forget to watch the royal wedding on Saturday, May 19th.
Skvělé využití digitálních technologií zajímavou formou.
---
A clever use of digital technology to captivate and engage.
Nový obchod Samsungu v Eaton Centre v Torontu není sice tak pokrokový jako ten v Meatpacking District v New York City, ale i tak představuje novou strategii kamenných obchodů, která se snaží v první řadě zákazníkům prodat značku, nikoli jen portfolio produktů.
---
The recently opened Samsung store in Toronto’s Eaton Centre is not as eye-popping as the Meatpacking location in New York City - it does however adhere to the new line of brick and mortar stores that helps to sell Samsung's brand with it’s style and layout. When you walk into one of Samsung’s new stores, you’ll see they are much more than a place to showcase their product portfolio.
Chytrý způsob využití digitální technologie pro představení nového produktu.
---
A smart way of use digital technology, while introducing new products.
Nový koncept Roots staví na hodnotách značky a jejich vztahu ke Kanadě a Kanaďanům. Nechybí samozřejmě možnost si produkty osobitě upravit.
---
The new Roots concept builds on their already strong brand values, along with continuing their enthusiasm and dedication for Canada and the Canadian people. There's of course, the ability to personalize many items throughout the product line.
Download Video: MP4, WebM, HTML5 Video Player by VideoJS
Od doby, kdy GE (nyní Moneta) přišla s otevřeným konceptem bez přepážek a skleněných stěn již uběhlo spousta času. Dnes jdou banky i do digitálních médií a to bez ostychu.
---
Since GE (now Moneta Bank) developed the open concept and glass walls, a lot of time has gone by and banks have taken big steps in design. Today - banks have gone largely towards digital media, and unapologetically so!
Personalizace a možnost výběru je možný i u kávy. Nové výlohy Nespresso komunikují právě tyto výhody.
---
Personalization and choice are also possible with coffee. The new Nespresso shop windows communicate both of these benefits.
Po debutu na 5th Avenue přichází nový koncept značky L'occitane i do Kanady. Edukační kiosky, kde se můžete o produktech dozvědět doslova vše a vše si také vyzkoušet. V každém ročním období se prodejna přeměňuje do jiného hávu.
---
After debuting on 5th Ave, the new L'Ocitane brand concept has come to Canada. Educational kiosks, where you can learn everything about the products and try everything available. Depending on the season - the shop transforms completely.
„Sociálně-uvědomělé nakupování“. Podobně jako Toms, i Me posílá část svých zisků do rozvojových zemí.
---
“Socially-Conscious Shopping". Similar to “Toms", “Me" also sends partial profits to various developing countries around the world.
Neprodejní pop-up značky Ferrero s podtitulem „Give Thoughtfully“ představuje značku a její hodnoty.
---
You won’t find a cash register at this pop-up as there’s nothing to purchase - you will however see the claim "Give Thoughtfully”, which represents the brand and its values.
Jako třetí v řadě, po NYC a San Franciscu, otevírá Dyson nový koncept prodejny i v Kanadě, konkrétně v Yordale Shopping Centre. Doslova „Retail Theater“, který představí veškeré produkty do detail s možností vyzkoušet si je. Koncept vznikl interně v Dyson a bude rolován do celého světa.
---
After NYC and San Francisco, Dyson NOW opened a new store concept in Toronto’s Yorkdale Shopping Center. A "Retail Theater" introduces gives an overview of the full product line with great detail - after watching you can try them all out. The concept was designed internally and will be rolled out around the world.
Nejlepší použití digitálních médií v retailu, jaké jsem kdy viděl!
---
Incredible innovation in digital media - I need to meet the genius behind this installation :)
Největší problém je, když zákazník nerozumí tomu, co se mu značka snaží říct. Mluvme stejným jazykem.
---
The biggest problem is when the customer does not understand what the brand is trying to say. Communication is key!
Samsung propojil svoje telefony s festivalem Signal.
---
Samsung connected its phones with the festival of lights!
Když není potřeba nic jiného říci…
---
A simple statement - nothing else to say.
Personalizace se dá v dnešní době najít opravdu všude. Berlínský obchod Nivea nabízí krém s vlastní fotografií zákazníka.
---
Personalization has become common place across the retail landscape - at Nivea in Berlin you can brand your products with your own face!
Nikdy jsem nechtěl tak moc vlastnit Mercedes, jako po návštěvě tohoto obchodu. RETAIL v dnešní době pomáhá budovat značku a loajalitu. Měli bychom si to konečně uvědomit!
---
If you hadn’t thought about owning a Mercedes before, it will surely be top of mind after visiting this Berlin retail space. RETAIL nowadays not only helps to build a brand, but strong brand loyalty as well - it’s time to finally realize it!
O2 ve svých prodejnách v Berlíně ukazuje zajímavým způsobem vývoj mobilních telefonů.
---
O2 found a great way to show you the history of Mobile devices - you can make a purchase and leave with an education.
A další příklad toho, že produkty je dobré prezentovat, představovat a dávat zákazníkům možnost, aby si je vyzkoušeli. Například ve vlastní kuchyni při kurzech vaření.
---
And another great example of product display - it’s almost like being at home where you can test the product line and take a cooking course or two.
Být expertem na grilováni neznamená jen prodávat dobré grily. Příklad Weberu ukazuje, jak daleko dokáží značky zajít a co všechno jsou svým zákazníkům schopny nabídnout. Od již zmíněného grilu, přes veškeré příslušenství, ingredience, kuchařky až k vlastní škole grilování.
---
You don’t become a grill master just by having the best equipment - there’s much more that goes into this art. Weber offer a full line of products to help you become a BBQ King - grills, accessories, ingredients and much more. They even offer classes to get you off on the right foot - or in this case the right leg, rib, or thigh!
Již mnohokrát jsem předkládal zajímavé příklady toho, jak RETAIL dokáže prodávat značku. A zde je další z nich. V Berlíně, kousek od Braniborské brány, je aktuálně otevřený pop-up Louis Vuitton, kde si můžete vyzkoušet, jak se taková taška vyrábí a kde se dozvíte celý příběh značky od historie až po současnost.
---
There are many interesting examples of how RETAIL can "sell“ a brand - in Berlin we see another one! Near the Brandenburg Gate you’ll find this Louis Vuitton pop-up where you can witness how this bag is made and some of the history behind the brand - you’ll leave knowing this isn’t just a purse.
Na Korunní, mezi Coffee Corner Bakery a Coffee Room se objevila Spižírna 1902. Ať se jí daří stejně tak dobře, jak vypadá její interiér.
---
On Korunni street in Prague, this little restaurant (Spižírna 1902) just popped up nestled between 2 coffee shops - hopefully the food and service will be as good as the design!
Queen West není jen ráj retailu, ale také místních umělců…
---
Queen West is not just a retail mecca, but also a home of local artists and a revolving canvas for pedestrians.
Pomoc zákazníkům vybrat si z přehršle nabídek je jedním z trendů dneška. Zúžení nabídky a „návrh řešení“ může být realizován velmi kreativní a zajímavou formou. Jako například zde na „A“ stojanu před samotným vstupem do prodejny.
---
Guiding your customer through a sea of offers is one of today’s most helpful trends - finding new and unique ways to accomplish this is the key to separating yourself from the competition. Here’s a creative example of a traditional sandwich board that serves as an eye-grabbing piece to the entrance of this travel agency.
Nově otevřený obchod Filson, patřící pod Bedrock Manufacturing Co. (stejně jako Shinola), představuje ryzí podobu značky. “Let’s make America great again”.
---
The new Filson store on Queen West in Toronto (owned by Bedrock Manufacturing Co./Shinola) is bringing back classic American style
Personalizace podle Muji. Nový obchod v Yorkdale Shopping Centre.
---
Fully personalized merchandise by Muji - a new store at Yorkdale Shopping Centre.
Živý merchandising ve výloze:_)
---
Live merchandising in the shop window - it’s all about the little things!
Je zajímavé, že v Loblaws nenajdete žádné zaneřáděné uličky plné špinavých a nesmyslných stojanů, které tam už měsíc nemají být. Vše má svůj řád, smysl a logiku.
---
Food for thought! At Loblaws you won't find any cluttered aisles, or ancient products collecting dust - items are placed with logical precision.
Dobrý merchandising dokáže divy. A to v jakékoli kategorii.
---
Great merchandising displays can do wonders in any category.
Další krásný příklad, že v retailu nejde jen o prodej zboží. Expertní přístup nebo návrh řešení se v retailu objevuje čím dál tím častěji.
---
Yet another good example of a retail space selling more than “stuff”. This pharmacy you can speak to an expert and find the solution you need - this is becoming more and more common within the retail world.
Jak jednoduše se dá udělat z obyčejné "sušenky" pastva pro oči…
---
Can an amazing display make you drool? This bakery is a feast for your eyes.
V Cumbrae's koupíte prvotřídní maso. Z vlastní produkce, vlastním procesem “stařené”, včetně všech vlastních ingrediencí, které k přípravě potřebujete. Po Sanagan's Meat Locker číslo 2 z pohledu řeznictví v Torontu.
---
Cumbrae's provides the finest cuts of meat. This full service shop does its own production, aging, and includes all the ingredients you need to prepare your meal. After Sanagan's Meat Locker, Cumbrae’s is the second best butcher shop in Toronto.
A další příklad toho, že je potřeba nabízet mnohem vice, než jen “distribuci” produktu. Nově otevřený pivovar v centru Toronta.
---
An example of cutting out the "middle man" - this newly launched brew pub has brought everything in house from production to distribution!
Chcete-li jíst v Torontu zdravě, pak je vaší cestou Kupfert & Kim na rohu Spadina Avenue a Richmond Street West.
---
If you’re looking for a healthy meal in Toronto head to Kupfert & Kim for something nutritious and delicious - multiple locations around the city.
Zatím nejkreativnější způsob, jak dostat zákazníky co nejblíže obchodu, co jsem na svých cestách viděl!
---
WP has found one of the most creative/innovated ways to attract customers to the store - looks closely, this is not your average window poster.
Lululemon má na Queen Street West skvělý obchod, který v sobě obsahuje nejenom výběr Lululemon produktů, ale i lounge, včetně bezpodmínečné personifikace produktů. Přední část prodejny, která obsahuje velký otevřený prostor, slouží k výstavám nebo různým aktivačním akcím.
---
In their newly renovated flagship store, Lululemon has created an experience outside of traditional shopping. You can grab a coffee, or a glass of filtered water while deciding on how to personalize your purchase - The space even comes complete with a yoga studio and enough open space to host exhibitions and events.
Kola kam se podíváte. Krom toho možnost jejich personifikace, opravy nebo půjčovny. Bikes on Wheels na Augusta Avenue je rájem pro všechny cyklisty.
---
Bikes from floor to ceiling in all shapes and sizes - plus you can fully customize them to your specific wants and needs. "Bikes on Wheels" on Augusta Avenue is a paradise for all cyclists - rentals and repairs too!
Nové technologie potkáváme na každém kroku. Zde příklad RETAILu, kde si můžete zahrát hry s pomocí virtuální reality. “Come see the future”, láká obchod na výloze…
---
Cutting edge technology is everywhere you look - here’s an example of RETAIL space where you can play games and engage with virtual reality. Their shop window reads, "Come see the future”.
Odlišení se od ostatních, je jedním z důležitých trendů naší doby. Nejde jen o obal na telefon nebo tričko, ale někdy i o něco mnohem sofistikovanějšího. Například vlastní barva rtěnky. V Torontu, na Queen Street West, si můžete nechat namíchat přesně to, co vám k vaší osobě sedí.
---
Setting yourself apart is one of the important trends of our time. Separating yourself from the pack is no longer as simple as a phone cover or a T-shirt, but is now more sophisticated. Creating your own lipstick colour is a perfect example - at “Bite", on Queen Street West in Toronto you can mix the perfect combo just for you.
Rok 2018 je předpovídán jako rok Pop-upů. Ale není třeba čekat. Už i dnes nacházíme krásné ukázky. Například Casper Cottage v Torontu na Ossington Avenue. Původem internetový prodejce šíří svoji vizi právě pomocí pop-up a zprostředkovává svým zákazníkům možnost dozvědět se o značce a jejich produktech něco navíc.
---
2018 has been labeled the year of the “Pop-Up”, but it seems there’s no need to wait as many example have already gone live. Casper Cottage on Toronto’s Ossington strip originally launched as an online retailer, it has now expanded its vision VIA the pop-up model - providing customers an opportunity to learn more about the brand and product line.
Zajímavý způsob, jak si zkrátit tankování.
---
A great example of technology at the gas station - just pump and pay.
Zajímavý způsob, jak může vypadat exteriér restaurace pořád malinko jinak.
---
This pub will look differently each hour of the day!
Každá značka má svůj vizuální styl. Ale pozor, nejde jen o barvu loga nebo plakátů. Design prodejny a jeho tvarosloví dokáže mnohdy říci o značce mnohem víc.
---
All brands have their own styles, but it’s not just logos and colours that makes up a retail space. When it comes to building a great brand - look outside of the box as the details of design are the keys to success.
První živé on-line představení produktů přímo z obchodu zákazníkům. Lisa - Live Shopping Assistant.
---
This unique take on retail is a hybrid between brick and mortar and online – “Lisa” is a live shopping assistant that introduces products right to the customer.
Buy, Sell, Trade or Donate. Skvělý koncept kamenného obchodu!
---
“Second hand” is the new “first hand”! Buy, sell, trade, or donate at this brick and mortar location - what a concept!
Prezentace nového Galaxy S8 na letišti Schiphol.
---
Presentation of the new Galaxy S8 at Schiphol airport.
Retail může vznikat i na velmi zajímavých místech. Příkladem je Anthropologie na Queen Street v Toronto v budově bývalého kostela. Retail totiž není pouze distribučním místem, kde se něco prodává. Retail vždy byl a stále je hlavně místem, kde se setkávají lidé. A to z mnoha důvodů.
---
Anthropologie on Queen Street West is a great example of retail existing in new and unique places - this eclectic shop is situated in a former church. Retail has become much more than a store that sells goods, it’s transformed into a meeting place and is all about creating an experience.
I na letištích se může RETAIL měnit. Už necestujeme jen jednou ročně…
---
With increased travel, airports have become major shopping destinations - unique displays will always attract more people and boost sales.
Retail má jeden velký dar. Může velmi intenzivně a hmatatelně představit svým zákazníkům svoji značku. V každém detailu, všemi smysly, netradičně.
---
A retailers’ greatest asset is the ability to convey their brand to customers – in today’s digital age the possibilities are endless when evoking the senses to grab the attention of a potential patron.
I s nezáživnou drogerií se dá pracovat docela zajímavě.
---
Even an everyday drug store can find ways to communicate in a unique way.
Myslím, že by pánové z WINDu Italy měli něco se svými obchody udělat… Toto je jak před 20 lety.
---
This design is 2 decades old, which in retail is about 200 - an update is needed here immediately!
Jak krásně může vypadat prezentace vlastní vize v kamenné prodejně…
---
This gift shop displays their brand values for all to see – these small details resonate with customers on a high level.
Krásná ukázka „call to action“. Prázdné sliby jsou k ničemu.
---
Customers react when offered free product - this call to action had traffic flowing in and out of the doors.
Komunikace ceny je důležitá věc, ale co přidat k produktu krátký příběh? Něco, co zákazníka zaujme a produkt mu představí, když stále snižujeme počty personálu na ploše a ve všem spoléháme na občas nespolehlivé technologie.
---
Never underestimate the effectiveness of a good product description, especially when there are new technologies involved.
Viděl jsem mnoho kombinací různých produktů, ale květinové studio a čerstvé džusy ještě ne. Vypadá to skvěle!
---
Just because you haven’t seen it, doesn’t mean it doesn’t exist! Fresh flowers + Fresh = retail perfection
Živá hudba při vstupu do prodejny. Na každém kroku možnost se něco naučit. Lokální, přírodní… prostě pastva pro oči. Jeden z nejlepších obchodů s potravinami, jaké jsme kdy na svých cestách viděl. Ráj pro zákazníky.
---
Live music to enhance your shopping experience – this is one of the best grocery stores I have seen on my travels! #local #fresh #natural
Jeden z mála kamenných obchodů internetového prodejce. Jak může vypadat e-commerce v reálném světě...
---
Here’s a great example of what a web-based retailer looks like in the flesh - E-Commerce can live in the real world as well!
Malý, velký, kulatý nebo hranatý. Jakkoli je libo….
---
At this bakery - break comes in ALL shapes and sizes!
Tady se dávají auta do „pucu“…
---
If you need a sparkling car - you’ve come to the right place! In Czech, to put something into “pucu” means it will look beautiful and work perfectly.
Chcete si koupit funglovku nebo pomoci s opravou? Není problém, vše se děje rovnou na ulici. První Elektro "Convenience store".
---
New or old - you can find all of your electronic needs at this street side shop.
Místní trhy jsou nejen pastvou pro oči! Zde jde opravdu o smyslový marketing.
---
These local markets will leave your senses jumping for joy!
Pokud potřebujete zkrátit nohavice nebo zúžit pas, možnost najdete na každém rohu.
---
You don’t need to venture far to find a great place to hem your pants, or adjust your waistline - help is just around the corner.
Taková indická „Jednota“. Obchod garantující státem předepsané ceny. Najdete jej v každém menším městě.
---
Guaranteed low prices are a rare thing – it’s an amazing thing to find a store that offers piece of mind!
Download Video: MP4, WebM, HTML5 Video Player by VideoJS
…seděl jsme tam asi hodinu a díval se na to. Vůbec nevím proč, ale tu hodinu jsem tam vydržel. Prostě mě to přitáhlo.
---
I sat there for an hour, just staring. I have no idea why, but I couldn't look away. It just pulled me in.
Proč něco podobného nemůže vytvořit třeba Pilsner Urquell na pražském letišti…? To musíme být pořád pouze “lokální” pivo?
---
Why can’t Pilsner Urquell have something like this at the Prague Airport? The positioning doesn’t always have to be only local.
Kéž by naše banky neměly otevřeno jen od devíti do pěti…
---
9 – 5 is a thing of the past…
Pop-up a technologie. Kombinace vedoucí k úspěchu.
---
Pop-ups and technology make a killer combination!
Dalo by se říci „Ježíši Kriste, na co ty lidi čekají takovou frontu?!”. Cukrárna Sweet Jesus nabízí zmrzlinu, jakou svět neviděl. Říká se, že zákazníci chtějí nakupovat pohodlně a rychle. Současně je ale i velkou pravdou, že pro ty nejlepší je na trhu místo vždycky dost. A to i když si musíte vystát půlhodinovou frontu.
---
Sweet Jesus constantly pushes the envelope - that’s probably why they keep the long lineups waiting at each location! Combining unorthodox ingredients sets this ice cream shop apart from the others - this looks and tastes unlike ANYTHING you’ve ever seen!
Velmi netradiční koncept tradičního farmářského trhu v srdci Toronta.
---
Toronto puts an interesting new spin on the traditional farmers market!
Jeden z největších prodejců sportovního vybavení v Kanadě dále roluje otevírání svých “digitálních” prodejen po celé zemi. Ale pozor. I technologie mají svá úskalí. A musí fungovat.
---
Even at a large retailer the technology needs to work! Digital elements add an amazing look and feel to any space, but if they don’t work …?
A zase ta lokálnost. I korporace se stovkami obchodů může komunikovat místně. Zde příklad návaznosti na NBA Play Off 2016. Sdílené hodnoty mohou být mnohem důležitějším faktorem při výběru než jen cena.
---
This retailer creates a sense of community, while keeping the athletic tone of the brand.
Personifikace propojená s novou technologií. Vlastní 3D portrét. Skvělé!
---
A personalized 3D sculpture is the new “selfie” - isn’t technology amazing?!
Tento obchod skoro ani název nepotřebuje. Už z zdálky je jasně poznat, co se tu nabízí.
---
You know what they sell before you even see the sign!
Idea lokálnosti není otázkou pouze národnostní otázky nebo regionu. Může jít o věc velikosti bloku domů nebo několika ulic. Příkladem je Čínská čtvrť v Torontu.
---
“Local” no longer means nationalities or religions - unique neighborhoods or even intersections can have their own identities.
Netradiční a velmi kreativní způsob prezentace džín.
---
Innovative displays create intrigue for products - 3D denim!
Ke komunitnímu soužití mají právo se vyjádřit i děti. Mami, tati - nepijte za volantem!
---
Kids are an important part of ANY community – their creativity can’t be forgotten! Mom & dad - don't drink and drive!
Tady koupíte vše. Od masa, nožů, bylinek až po recepty. Nejde jen o maso, ale o to jak pomoci zákazníkům se něco nového naučit. Způsob jak vytvořit dlouhodobý vztah.
---
More than a butcher shop - “The Healthy Butcher” gives you the full cooking experience. Not only can you buy the ingridients for the meal - but all the tools you’ll need to prepare it!
I slevy se dají odpromovat krásně…
---
Even large retailers go all out for a sale!
V konkurenci klasických „gelato“ můžete v Itálii najít i tento způsob prodejen. I zde vede personifikace…
---
Along with traditional Italian gelato you can customize your order with a variety of toppings – personalization is currently a major trend.
Ne všude si můžete dát RAW jídlo, které opravdu chutná. Krom toho, v tomto interiéru najdete nejedno překvapení.
---
It’s not every day you find amazing RAW food – this place even provides intimate detail to make you feel right at home.
Čínská čtvrť v Torontu je zážitek pro všechny smysly. A to do slova!
---
Toronto’s China Town is a FULL experience of the senses – literally!
Byť jsem v Torontu často, nikdy se mi nepodařilo se do muzea dostat. Možná i proto jsem měl tak velké očekávání. Česká tradice na druhé straně zeměkoule… A ouha. O Baťovi a Čechách ani zmínka. Jen samé boty. Ach jo!
---
Being from Prague I was excited and proud to see the Bata Museum in Toronto. After searching high and low I discovered that there is NO information about the Bata family, or even their Czech origins - only shoes!
V dnešním přesyceném světě možností jsou i podniky, které sází na jednoduchost. Nic jiného, než Flat Iron Steak, si ve Flat Iron dát nemůžete. Jak osvobozující…
---
In a world with endless options - Flat iron offers ONLY one. What a concept…
Skvělý obchod a ještě lépe zvládnutý merchandising
---
A great store with a fun approach to merchandising.
Chceme opravdové jídlo. Ne polotovary. A to vše se dá dělat s láskou, ale i rychle.
---
The people have spoken! No more fatty, sugary, processed foods - now you can eat well in a hurry!
Krásná ukázka chytré digitální technologie pro retail. Jakmile vložíte rtěnku na podstavec, systém vám ukáže veškeré informace ohledně produktu, včetně možnosti vyzkoušet si jednotlivé barvy na předem definované fotografii.
---
Stunning example of technology in the retail space! Once a lipstick is placed on the table the products information is automatically shown - including other colour possibilities displayed on pre-saved pictures.
Prostě krása. Od vystavení zboží až k produktům samotným. Retail, kde zapomenete kolik je zrovna hodin.
---
Simply stunning! From the display to the product - you can easily lose track of time in this space.
Ikea Pop-up store je krásnou ukázkou kreativity a propojení technologií. Jako košík slouží vařečka osazená čipem. Stačí jenom přiložit ke zboží a máte to v košíku.
---
When creativity and technology meet – great things are born! At the Ikea pop-up you can shop by touching the ACTUAL product!
Nově zrekonstruovaná část letiště v Amsterdamu je skvělým retailovým zážitkem.
---
Airports have become some of the premiere spaces for retail - you can find almost whatever you’re looking for while waiting for a flight.
Kromě toho, že Johnnie Walker buduje dál své nezapomenutelné obchody, přibližuje svoji značku lokálním zákazníkům. Příkladem může být právě Exclusive Schiphol Edition.
---
Localized bottles give Johnnie Walker a fresh look on an already well established brand.
Skvělá ukázka toho, že i na letišti se dá něco zažít. Možná budete mít štěstí a uvidíte váš kufr, jak si to štráduje do letadla.
---
Great example of an airport creating an experience – maybe you’ll be lucky enough to see YOUR own luggage!
Jak vyvolat pocit exkluzivity? Stačí jen říci, že produkt už není!
---
How do you create an exclusive product? Sell it out…
Z 93,5 % lokální produkty! Ale… „Fakturace podílu tržeb podle sídla dodavatele“… Znamená to tedy, že i když prodávám veškeré produkty původem mimo ČR stačí, aby mi je prodala místní firma…?
---
Looks like 93.5% of these products are “local”, BUT looks can be deceiving! The percentage is based on where the supplier is registered - not where the product actually comes from. Does this mean that all we need to do is to have a “local” company and everything becomes local? This system seems flawed...
Druhé největší hračkářství na světě. Super!
---
WOW, the second biggest toy store in the world!
Ujela mi tramvaj, tak jsem šel pěšky. Narazil jsem na ujetej RETAIL. Pěkně ujetý!
---
Untranslatable!
3D instalace na výlohách neřeší jen „cool“ efekt. Je to možnost být „blíže našim zákazníkům“.
---
The use of 3D imagery not only attracts your eye, but actually brings you closer to the store.
No, někdy komunikace prostě nemusí být jenom o produktech…
---
Communication isn’t only about selling product…
Neuvěřitelné, jak lze pouze vystavením zboží doslova „zvýšit chuť“ na mýdla a šampony...
---
Amazing how good merchandising creates an appetite for soap and shampoo...
Kde asi udělali soudruzi z Fido chybu…
---
I think someone lost their job today...
Co všechno se dá udělat z krabice od koly…
---
Cardboard creativity.
Nick Jones z Leo Burnett Chicago představil na konferenci Global Shop vizi retailu budoucnosti, který se už stává současností. Jeho základem jsou technologie a využití obsahu sociálních médií přímo z profilů uživatelů. Penetrace smartphone strmě roste i v České republice. Tahounem tak bude “hybrid experience”, kde žádný kanál nehraje dominantní roli, ale jejich synergií lze dosáhnout až 20% navýšení nákupní konverze za relativně nízkých nákladů. V praxi to znamená prodávat okamžitě, kdy vzniká zájem spotřebitele - přímo z YouTube kanálů, na Facebooku nebo jiných médií. Využívat GPS hry, situovat nabídky do konkrétních lokací. A hlavně vytěžit maximum informací, které o sobě uživatelé sdílejí k personalizovanému oslovení konkrétní nabídkou. Kdo viděl film Minority Report, ví o čem je řeč. To co před 15 lety vypadalo futuristicky, se nyní stává běžnou realitou.
---
Nick Jones from Leo Barmet Chicago introduced the vision of future retail - it was technology and NOT social media that will lead the way! Penetration of mobile devices are increasing globally and with that increase retailers are able to uniquely reach their customers. The term “hybrid experience” describes a customer experience where all channels play an equal role and their syneries can increase sale up to 20%. In real time - this could mean selling directly from YouTube, or Facebook, and engaging potential customers with GPS games and location services.
Největší problém všech digitálních médií.
---
…”one bad apple spoils the bunch”
Nic není tak, jak jsme si o světě zákazníků mysleli. I tento svět se změnil. Místo řečnění o shopper marketingu, omi-channelu a insightech by značky a obchodníci měli přejít k činům a důkazům, že prozákaznicky nejen myslí, ale také realizují. Zákazníci totiž potřebují, aby o ně někdo skutečně pečoval a učil je pro jejich vlastní potřebu. Každou prázdnou frázi nemilosrdně odhalí. Musíme překonávat sami sebe, tvrdí Anthony Bagley, Research Manager a CEO společnosti New Creature.
---
Nothing is like it used to be – especially when it comes to our customers, traditional tactics no longer apply. Instead of talking about shopper marketing, Omni-channel marketing, and general insights - brands need to prove that they can adapt and truly attract their customers. Todays customer expects true care and attention – generic lingo and tactics that used to apply in the industry no longer have a place. “We as brands, have to challenge ourselves and always be ahead of the trends” – Anthony Bagley, Research Manager and CEO of New Creature.
Podle Lynn Gonsior z ohijské společnosti ChangeUp dochází ve vnímání luxusu k výraznému generačnímu posunu. Luxus už není zboží, které je potřeba vlastnit a sbírat jako trofeje, což bylo zvykem generace Baby Boomers. Pro ty mladší je luxusem kvalita individuálního zážitku a naplnění osobních hodnot, třeba koupí ekologického sporťáku Tesla. Takže pokud si dnes 64 % zákazníků v USA myslí, že při jejich volbě značky je customer experience důležitější než cena, odehrává se na rostoucím trhu s luxusním zbožím skutečná revoluce. Luxus se bude stále vyvíjet, ale zážitek zůstane tím největším diferenciátorem značek.
---
Lynn Gonsior, from Ohio based agency ChangeUp, is continuously changing perception of how people feel about luxury and what it means to them. Especially for younger generations, luxury no longer has an emphasis on owning products - luxury is about fulfilling personal lifestyles. So if 64% of US customers believe their purchase decision is brand based - customer experience becomes more valuable than the actual price, which means we are going through a revolution in the luxury category. Luxury will forever continue to evolve, but the experience will always be the primary brand differentiator.
České značky se ani ve světě neztratí…
---
Original Czech brands have gone global!
Pár důležitých myšlenek Karen Katz (Neiman Marcus Group) ze zahajující prezentace.
„Značky musí být přirozenou součástí našich životů, spoluvytvářet společenský status a nejenom prodávat zboží."
"Každý obchod musí současně hrát relevantní roli v místě, ve kterém se nachází, a to ať prodáváte cokoli. Jejich počet, velikost a zaměření musím odpovídat potřebám lidí, kteří zde žijí a nakupují. Nemusíme mít v regálech vše. Online je alternativní prodejní kanál každého retailera, nikoli jeho hrozba."
"Moderní technologie nám pomáhají poznat zákazníky tak, abychom jim byli schopni nabízet přesně to, co očekávají. Ale nejde pouze o sběr dat. Permanentní vyhodnocování je nejdůležitější částí celého procesu“.
---
A few important thoughts from the Keynote speaker Karen Katz, CEO of Neiman Marcus Group.
"Brands must play an important role in our lives, not only sell stuff, they should co-create a social status.”
“Each store must play a relevant role in its neighbourhood - regardless of what they sell. The number of stores, size and specialization should have an impact on the people within that area, and who shop there. Displaying every item on the shelves is no longer completely necessary - online is now an option, but should not be a threat to the retail culture.”
“Modern technology helps us understand our customers better so we can know what they really expect from a retailer. Data tracking can help a retailer learn many things about its customer - permanent evaluation is the most important part of the process.”
…když je komunikace lepší, než produkt sám. Byť jsem velmi loajálním zákazníkem Apple, Apple Watch mají definitivně prostor pro zlepšení.
---
Here’s an example of advertising overshadowing the product it’s selling! Even as an avid Apple customer I can see room for improvement with the Apple Watch.
Jenom žlutým nápisem SLEVA do obchodu zákazníky nenaženeme. Impulsní zóna funguje nejen v hypermarketech. Aktuálně jí můžeme najít před každým obchodem.
---
“SALE” signs aren’t the only way to attract a customer - creativity and innovation now play a large role in getting customers inside retail spaces of all kinds. Impulse Zones help create a sense of immediacy for potential customers - an “ICE COLD BEER” sign on a hot summer day entices the customer to make an instant purchase.
Jak se může stát z prostého tankování benzínu zážitek. Neměli bychom design podceňovat jenom proto, že jeho efekt neumíme „změřit“.
---
Even gassing up your car can be an unforgettable experience. We shouldn’t underestimate the power of design simply because it is difficult to measure.
Skoro jako procházka po Římě a přece ne...
---
Like a romantic walk through the streets of Rome, complete with a “Fendi” fountain.
Když chcete, aby zákazník investoval do vašich produktů, investujte do jeho zážitku. Třeba můžete pozvat pár mladých street designerů a nechat vytvořit velkolepou mozaiku přímo z vašich vlajkových produktů. A pak už jen nechat zákazníky fotit, postovat a nadšeně sdílet. Tenhle obchod ale nabízí mnohem a mnohem víc zážitků, třeba možnost navrhnout si vlastní potisk nebo výšivku na ikonické conversky.
---
If you want a customer to invest into your product, you have to invest into his experience in your store. The Converse shoe store in Santa Monica offers some unexpected ways for customers to engage with the brand. A custom mosaic designed by local street artists, for example, is a popular spot for shop visitors to take photos, then post and share them online. You can also customize your very own pair of iconic Converse sneakers with a pattern or print designed by you.
Download Video: MP4, WebM, HTML5 Video Player by VideoJS
Měl jsem v tom obchodě divnej pocit, jako by mě někdo sledoval…
---
Retailová agentura McMillian Doolittle představila nadcházející trendy, kromě jiného na dechberoucím projektu Whole Food Marketu v NYC. Nakupující obklopuje designem, který využívá re-born materiály: cihly a prkna ze zbouraných newyorských staveb nebo dřevo ze starého nábytku. Koncept živého původního tržiště, který skvěle prodává, dokáže před zákazníky snadno obhájit o něco vyšší ceny. Ukazuje, že není důležité rozlišovat omnichannel, multichannel a pojmenovávat věci složitými jmény. Je prostě mnoho cest, jak mohou zákazníci zboží koupit, retail je jednoduše všude kolem nás. Jeho přirozená hravost může být podpořena i technologiemi. Ty ovšem nesmí být pouhými digitálními plakáty, ale měly by podporovat zážitek z nakupování, přinášet edukaci nebo novou zkušenost. I když se stále ještě kolem 20 procent zákazníků digitálním technologiím v in-store vyhýbá, můžeme je k nim nenásilnou a hravou formou přivést.
---
Retail agency McMillian Doolittle presented upcoming trends based on a Whole Food’s project in NYC. Customers are surrounded by design in this new layout – re-used materials from New York buildings and reclaimed furniture give this concept a unique look and feel. This style shows how retail can be fundamental without using all complicated theories such as multi-channel, or omni-channel. There are many ways that consumers are purchasing products these days so in order to remain relevant you must add value to the retail experience. 20% of customers remain unfamiliar with new forms of technologies – retailers should help to educate them and show their benefits.
Potěšit zákazníka a vysloužil si tak jeho pozornost a následně třeba i loajalitu není v dnešní době plné podnětů vůbec jednoduché. Naše sdělení bojují o přízeň spotřebitelů třeba i se všudypřítomnou sociální konverzací a v takovém světě není snadné se prosadit. Podle Floriana Vollmera, stratéga německé výzkumné agentury InReality, bychom se o to měli za každou cenu pokusit. „Nejdřív myslete na uživatele a teprve poté až na technologii“, zdůrazňuje. Zapojení, přirozenost a jednoduchost vám pomůže přestat "pouze prodávat" zboží a místo toho vytvářet hodnotný zážitek. Neměli byste se bát udělat chybu a stále zkoušet, jak a čím oživit váš retail. Není totiž podstatné, co si myslíte vy, ale to co si myslí oni - vaši zákazníci. Často vás mohou zásadně překvapit.
---
Satisfying todays customer and gaining their attention/loyalty is no easy task. Retail communication is constantly battling the onslaught of social media, which makes it very difficult succeed. According to Florian Vollmer, strategist for the German research agency InReality - we should continue to do our best „First think about the customer, after that you can think about the technology“. Human connection and simplicity will help you to not just “sell stuff”, but to create an unforgettable experience. Retailers should not be afraid to make mistakes – it is not important what we think, but what they (customers) think!
Rychlost vývoje společnosti se odráží na rychlosti změn v retailu, to je zcela zřejmé. V lidském životě se za pět let nic tak zásadního nestane, ale v retailu to znamená nástup 4 generací - Millennials spotřebitelů, generací X , Y a Z. Generace Z se za pět let stane dokonce nejpočetnější věkovou skupinou zákazníků na planetě. Na co se má retail připravit a co ve skutečnosti přinesl 19 let trvající experiment s obchodováním na internetu, představil Christian Davies, Executive Creative Director agentury FITCH. A zatímco zákazník a jeho důvěra jsou pro retailery klíčové, data z výzkumu je potřeba brát s notnou dávkou zdravého rozumu. Doložil to zábavným příkladem: v roce 1977 působilo v Las Vegas 170 imitátorů Elvise Presleyho, v roce 2000 už jich bylo 80.000. Pokud tato data vložíme do logické metriky, můžeme snadno předpovědět, že v roce 2048 Elvisové ovládnou planetu. Nikdo nemůže s jistotou říci, co přijde. Můžeme však naslouchat zákazníkovi a být připraveni vyjít vstříc jeho potřebám.
---
Our society is always changing, and this change has undoubtedly effected the retail landscape. Five years of a human life doesn’t seem like much, but it’s a lifetime in the retail world – enough time for the birth of 4 generations (Millennials, Generation X , Y and Z). In 5 years Generation Z will make-up the biggist population of active customers in the world. Christian Davies, Executive Creative Director at FITCH discussed what his 19 years of on-line customer experience has taught him – he presented what should be retail ready for the upcoming years. Since the customer is the most important aspect for any retailer, any/all data that is collected should be analysed and used to the retailers advantage. Davies used a funny example: in 1977 he was in Las Vegas during an Elvis Presley convention where 2000 impersonators gathered – in 2000 the number of impersonators had jumped to 80000. Using these numbers, by 2048 Elvis Presley would take over the world. No one can predict the future - we can only listen to our customers and do our best to make them happy.
Co všechno je důležité, abyste v obchodě správně předali všechny benefity produktu a přiměli zákazníky ke koupi? Rozhoduje správně zacílení a podpora podle jejich věku, příjmu a často i etnika. Madeline Baumgartner, ředitelka výzkumu POPAI, představila zajímavé srovnávací studie pro různé cílové skupiny nakupujících. Podle čeho se rozhodují a jak nakupují starší ( Baby boomers), velmi mladí ( Milenium Shoppers) nebo Hispánci? I když v zádadních detailech se liší, jedno mají společné: 77-79 % z nich se rozhoduje až na místě prodeje a všichni v obchodě potřebují jednoduchou navigaci. Ti starší raději nakupují z čela regálu, ti mladší z paletového vystavení. A potřeby i nákupní chování Hispánců se až podivuhodně podobají chování zákazníků v centrální Evropě.
---
What’s the most important factor a store can do to convince customers to buy a product/servie? Focus your marketing techniques – target your customer communication according to age, income, ethnicity and other various factors. Knowing your customer is a MUST! POPAI Research Director, Madeline Baumgartner, presented an intriguing comparative study for a multitude of target groups. How do you decide to buy? When do you decide to buy? Where do you decide to buy? etc. These factors change drastically depending on the demographic - Baby Boomers, Milenial Shoppers, Hispanics, Male, Female, and many other identified groups, for the most part have their own spending habits. Although each group is different one main statistic remained consistent – older groups generally make their purchases off shelves, where as younger groups are more open to alternative POP methods. Although most demographic groups have their differences - all groups share a rate of 79% in-store decision making when considering a purchase. In-store navigation also remains very important to ALL groups during the purchasing process.
Jak připoutat pozornost ke stadionu, který je domovem místního klubu? Jak získat pozornost i těch, co fanoušky nejsou, ale přitom take v daném městě žijí? Vypadá to, že letos bude akcentována v retail komunikaci „heritage“, neboli historické dědictví a lokalizace. Markus Schwitzke a jeho tým designérů například přeměnili domovský stadion 2 německých klubů v místo, jenž v sobě snoubí tradiční průmyslové odvětví města spolu s historií klubu. Stěny stadionu v Leverkusenu jsou vyzdobeny kresbami slavných hráčů, mezi nimiž se objevují typické taktické kresby trenérů vyobrazené jako chemické vzorce. U vstupu do šaten essenského Schalke 04 zase najdete typické hornické věšáky. Markus říká: „Mluvte vizuálním jazykem, který bude atraktivní pro mladší generaci a použijte ve stejném stylu grafické prvky reprezentující historické dědictví, které bude relevantní zase pro starší generaci. Získáte více než čekáte“. Markus Schwitzke, Managing partner, Schwitzke Graphics GmbH.
---
How do you attract local people to a football stadium who aren’t soccer fans? Seems like a city’s history is the key - Markus Schwitzke and his design team completely transformed not one, but two soccer stadiums in German to pay homage to their heritage. Both stadiums are located in cities with a rich industrial culture - Schwitzke and his team customized each venue to reflect each unique tradition. The walls of the Leverkusen stadium are painted with pictures of the clubs most famous players from the past – the entrances of the locker rooms in the Essen Schalke stadium are hung with traditional miner garb to symbolize their hard working past. Schwitzke: “Use visual language that will be attractive for younger generations and also use a graphic elements representing heritage that is relevant to locals. To doing it you will get much more than you expect. Markus Schwitzke, Managing partner – Schwitzke Graphics GmbH.
Emocionální stimulace přispívá k prodeji více než pouhé promotion nebo vystavení produktů. Zákaznická zkušenost a emoční pravda se mohou stát vynikajícím spojencem prodejů, věří Christopher Brace, CEO Shopper Inteligence, společnosti která se zabývá měřením emocí v retailu. Přitom se jedná o přirozený a jednoduchý proces: vzbudit pozornost díky emoční pravdě blízké spotřebiteli, vyprávět benefit produktu jako příběh a inspirovat ke koupi prostřednictvím reálných důvodů. Svět se mění a dnešní spotřebitel emoce ke svému rozhodnutí potřebuje více než kdy jindy. Ideálně takové, které předem dokážeme definovat a následně změřit a vyhodnotit.
---
Emotional stimulation helps to sell more than just a promotion or product - Christopher Brace, CEO of Shopper Intelligence believes customer experience and emotional truth can become a great help for sales. Shopper Intelligence is a company that measures emotion in retail – drawing attention to an emotion of a potential consumer is directly linked to an increase in sales. As technology continues to play a large role in our lives, consumer emotions help to sell more than ever as they become increasingly easier to define and measure.
Design je nezastupitelným prvkem v kultuře každé značky a ti nejlepší či nejúspěšnější s ním umějí správně zacházet a využít jeho výhody. Design není jen něco co je „dobré mít“, ale naopak něco, co pomáhá definovat vlastní identitu v očích zákazníků. Vizualitě jsme schopni mnohem jednodušeji porozumět. Psané slovo je pro nás často nesrozumitelné a komplikované. Značky, které mají design jako jednu ze svých důležitých součástí, dokáží být mnohem úspěšnější. Příkladem mohou být Apple, Target nebo Starbucks. To a mnohé jiné, zaznělo od Jamese Damiana, zakladatele společnosti Brand Integrated Services.
---
Design is an irreplaceable element in the culture of every brand - the best and most successful brands know how to manipulate design almost perfectly. Design is not just what is "nice to have", but rather something that helps define their identity in the eyes of customers. Visualization is the key, whereas written word is much more complicated and subjective. Brands with great design have a large advantage and can be much more successful – strong visuals attract customers unlike anything else. (Examples: Apple, Target, or Starbucks). Presented by James Damian, Founder of Brand Integrated Services.
Pokud chce přivést značka ke svému produktu nové zákazníky a být úspěšná, někdy stačí vyzkoušet změnu formy prodeje. Důkazem toho může být počin značky Hundai, který realizovalo Londýnské studio Daziel and Pow. Běžný autosalon pojali jako „car boutique“, s minimem personálu, digitálními velkoformátovými LED obrazovkami a kiosky, u nichž si návštěvník nadefinuje auto dle potřeb. Výsledkem byl nejen obrovský zájem mezi návštěvníky prodejny (55000 lidí, oproti 250 za stejné období), ale také změnu skladby zákazníků – 58 % z nich totiž tvořily ženy. „Vybavíte si autosalon, který přitáhne více pozornosti u žen než u mužů?“ zeptal se posluchačů Keith Ware, Development Director, Dalziel and Pow.
---
If a brand wants to attract new customers and be successful, sometimes a simple change will do the trick. Hyundai made a change to their sales techniques when London based agency, Daziel and Pow transformed the regular Hyundai showroom into a "car boutique". With minimal staff, large format digital LED screens and interactive kiosks were installed – customers could research and investigate the cars at their leisure. Not only was there a huge increase in overall potential customers (55,000 compared to 250 for the same period), but also a change in the customer demographic (58% of traffic was female). "Can you recall a showroom that will attract more attention in women than in men?" Asked listeners Keith Ware, Development Director, Dalziel and Pow.
Jak vzniká značka, které mohou zákazníci věřit? Zapojí je, nechá je hrát si, bavit se a vyjádřit se. Mario Chaddy, zakladatel sítě restaurací Spoleto se podělil o celou řadu nápadů, jak najít společnou řeč se zákazníky: nechat vařit děti, požádat hosty o jejich vlastní recept nebo podporovat lokální komunity umělců. Být hrdý na svou integritu a kořeny se evidentně vyplácí. Spoleto má 380 poboček v Brazílii a tento měsíc pronikl na trh v USA s restaurací, která nabízí autentické, čerstvé a chutné těstoviny, připravované před očima zákazníků. Škoda že až v Cinncinatti...
---
How do you build a brand that customers can trust? Engage them, let them play, have fun, and express themselves. Mario Chadd, founder of the restaurant chain Spoleto shared a number of ideas on how to attract customers: give kids a chance to cook, ask your guests about their own recipes, or even support local community artists. Maintaining his integrity and remembering his roots are clearly paying off for Chadd as Spoleto already has 380 branches in Brazil. This month Spoleto will be hitting the US market - serving authentic, and delicious pasta prepared fresh in front of the customers. Too bad it’s only in Cincinnati for now…
Vytváření zážitků pro zákazníky bezpečně funguje přes lokalizaci komunikace. Ta nemusí být nutně spjatá pouze s místem, kde zákazníci žijí, ale i se společnými zálibami, jako jsou například oblíbené masové TV pořady. Žijeme v době velkého počtu seriálů, které jsou sledovány napříč generacemi. Obě tyto oblasti pomáhají zákazníkovi otevřít cestu k jeho egu a tím logicky upoutat jeho pozornost a zájem o produkt, shrnuje Joan Insel, Retail Design Strategist ze společnosti Callison.
---
Creating experiences for customers can work also through localization. This is not necessarily bound to the place where customers live, but also with common hobbies, such as the successful mass popular TV series. We live in a time of a large number of high-quality series that are tracked across generations. "Both of these areas help the customer to open the way to his ego and thus logically attract his attention and interest in the product" says Joan Insel, Retail Design Strategist at Callison.
Posláním značek není plnit regály zbožím nebo službami, ale navrhovat taková řešení, která zákazníkům něco přinášejí a za která jsou v konečné fázi ochotni zaplatit. Skvělý výrobek je základem a pokud tomu tak není, marketing nebo komunikace s tím nic nezmůžou. Doba se mění a my jsme nuceni se jí přizpůsobit. O tomto a jiných zkušenostech, například se zaváděním piva Coors Light, referoval Gerry O’Brion.
---
A brands mission is not to fill shelves with goods and services, but rather to offer effective customer solutions that add value to a product they are already willing to pay for. Having a great product remains the primary key for success – without the product, marketing or communication is irrelevant. The retail landscape is continually changing and we are forced to adapt in order to remain competitive. These ideas and other retail strategies (including the introduction of Coors Light in the US) were presented by Gerry O'Brion.
Výsledky POPAI Research v Maďarsku přijela představit jeho prezidentka Agnes Sciby. Cílem bylo zjistit, jak spotřebitelé vnímají POS a POP během nakupování. Značky totiž utrácejí nemalé částky za jejich pořízení a umístění, přitom neznají prodejní efekt. A výsledek? Jen 56 % zákazníků si POP nebo sekundární umístění vybavuje a stále nakupují hlavně z regálů. Průměrný čas na přečtení sdělení je 0.9 sekundy, pokud něco dokáže přitáhnout pozornost, tak je to samotné zboží. Nad mnoha typy stojanů se smráká, z těch podlahových nakupuje jen 16 % zákazníků, lépe jsou na tom větší vystavení jako čela nebo gondoly.
---
Agnes Sciby, President of POPAI Hungary, presented research on consumer perception/experience of POS & POP while in-store. Brands spend enormous sums of money on the acquisition and placement of these systems within their retail spaces, but do not know how effective they are in terms of sales. Only 56% of customers are interested in secondary placement and continue to make their purchase off the shelves. The average time to read one of these communications is about 0.9 seconds, however customers often overlook them - only 16% of customers make purchases from these specialty areas.
Key speaker konfrence GLOBALSHOP 2015, Nadia Shouraboura se podělila o své zkušenosti z pohledu majitele obchodu, který jako jeden z prvních přišel s propojením technologií na prodejní plochu. V showroomu jejího obchodu si zákazníci vybírají pomocí smartphonu, v kabinkách funguje automatické zkoušení zboží, které zpříjemňuje proces personálu i nakupujícím. Paní Shouraboura vidí v příších pěti letech velký posun ve vnímání retailu, hlavně z hlediska technologií. I když ona sama studovala matematiku a automatizace, technologie by podle ní měly zůstat spíš "pod kapotou” a zákazník by jimi neměl být přehlcen. Mají sloužit pouze jako nástroj k předání zážitku, emocí a pozitivní zkušenosti spojené se značkou nebo produktem.
---
Global Shop 2015 keynote speaker Nadia Shouraboura, shared her experience as a store owner – directly linking the use of technology to sales. Customers choose their items by using smartphone software - the selected products are then delivered directly to the fitting room to the customer. Shouraboura predicts that retail will change drastically over the next five years primarily through the use and implementation of technology – also that technology will remain as an important long-term solution. In theory, Shouraboura thinks these types of technologies will help facilitate an experience for the customer – creating a positive atmosphere related to the brand/product.
To nejlepší o RETAILu z Global Shop 2015. Každodenní zpravodajství.
---
The Best of Global Shop 2015 - Daily Updates.
Skvělý a velmi novátorský způsob využití digitálních médií v retailu. Bravo!
---
The Toronto Blue Jays retail display is a great example of where digital media is going at the store level
Miluju, když značky používají pro komunikaci nejenom papír.
---
I love it when brands use materials other than paper.
„3D“ plakátů je vidět v retailu čím dál tím více.
---
I’m seeing more and more „3D“ posters.
Zajímavý kiosek CIBC na letišti v Torontu.
---
An interesting CIBC kiosk at the Toronto Pearson airport.
Fossil má nové výlohy. Karton je prý stále v kurzu...:-)
---
Fossil’s holiday window display featured some pretty battered looking shipping boxes. Apparently, cardboard is still a big trend.
Na své procházce v Southgate, během Boxing Week, jsem narazil na zajímavý digitální koncept od Shaw.
---
While doing some Boxing Week shopping in Southgate Centre in Edmonton, I came across an interesting retail concept from Shaw Communications. Some good examples of how digital communication can be used effectively in-store.
Donedávna jsem si myslel, že do obchodu prostě musí být vidět. Koncept Abercrombie & Fitch nebo zde například Lululemon se svým novým designem, mě přesvědčují o tom, že to může fungovávat i jinak.
---
I used to think that store fronts needed clean windows. But Abercrombie & Fitch and this newly designed Lululemon store in Edmonton Canada convinced me that old rules can be broken.
Apple, po dlouhé odmlce, používá ve svých výlohách opět digitální média.
---
After a long break - Apple upgraded their store windows giving a glimpse of the future
Apple má novou retailovou strategii. Již není vše jen o produktu, jak tomu bylo donedávna. Dnes jde Applu hlavně o zákazníka a o to, co vše může s produkty Apple dokázat.
---
Apple has a new retail communication strategy. It's no longer all about hero shots of Apple products, but how Apple devices can be used in the everyday.
V Ružomberoku, v restauraci Salaš Krajinka, si můžete vybrat svoji vlastní pečínku a nechat si ji připravit i podle vlastní chuti.
---
This restaurant in Ružomberok, Slovakia takes the term "farm to table" to the next level - pick your pig and have it cooked your way!
Gucci je už s námi na světě více než 60 let.
---
Gucci celebrated its 60th anniversary.
Download Video: MP4, WebM, HTML5 Video Player by VideoJS
Digitální prodejna tak, jak jsem si ji vždy představoval.
---
The digital store of my dreams…
Dobrá komunikace nemusí na sobě mít vždycky jenom slevu. Emoce jsou také velmi silný prostředek aktivace.
---
Good communication doesn't always need to be about a sale. Emotions are also a very effective tool for retail activation.
Už jsem viděl hodně propracovaných výloh a hodně těch šeredných. Některé jsem obdivoval, u jiných jsem se jen divil. Jako bych při pohledu na Harvey Nichols v HK nevěděl co dřív… Skvěle technicky provedená instalace ve mně probouzela něco z děsivých dětských snů…
---
There are lots of great, amazing and shocking shop windows. To see Harvey Nichols I just couldn't make up my mind and didn’t know what to say. This excellent technical installation reminded me of something from my childhood nightmares.
I bezpečnostní značky na skle se dají udělat vtipně.
---
Even the security marks on glass can be done creatively.
Chtěli by jste mít svoji osobní MUJI tašku, kterou nikdo jiný nemá? Prosím račte. Kreativitě se meze nekladou.
---
Would you like to have your personal MUJI shopping bag? Please help your self and express your self.
Skvělý nápad, jak zapojit zákazníka a dostat ho do interakce jsem potkal v Hong Kongu. Každý má možnost vymyslet si vlastní reklamní kampaň pro značku Lane Crafword. Ti nejúspěšnější získají nejen hodnotné ceny.
---
On my last trip to Hong Kong, I came across a great idea how to get customer interaction. Every customer can create his/her own campaign for the Lane Craftwork brand and the lucky ones will be awarded.
Dnes se v Praze pod Žižkovskou věží otevřela jediná oficiální prodejna Botas 66. Prostor zcela v režii designerů, kteří v roce 2009 vrátili značce její vyhaslou slávu. Místo, které kromě prodeje sloužit k setkávání a sdílení informací, například o designu.
Mít možnost promluvit si přímo s autory vystaveného zboží dává nakupování úplně novou dimenzi. Člověk, jakoby byl součástí toho všeho. Není to pro něj jenom nějaká "věc". Je zapojen. Nebo možná spíše napojen. Musel jsme si hned jedny koupit...
Více na www.botas66.com.
Chcete-li vidět skvělé výlohy? Jděte určitě do Hermes. Třeba ve Frankfurtu…
---
Do you want to see really great shop windows? Then be sure to visit the Hermes stores in Frankfurt, Germany…
Už i Jára Cimrman věděl, že každá značka musí být schopná svým zákazníkům něco sdělil. A ne vždy to musí být pouze "chlast slast".
Mobilní operátoři už neprodávají pouze telefony nebo neviditelné balíčky. Aktuální trendy představují konkrétní využití mobilních služeb v reálném prostředí. I v tomto duchu se mění retail...
---
Mobile operators currently sell more than phones or invisible service packages. The new trend is to move retail into a place where all options can be tested in a real life environment.
V Las Vegas najdete komunikaci prostě všude...
---
Bathroom faucet with built-in digital ad display? Yep, Vegas has it.
Všude kolem slyším, že pokud prezentujeme produkt a specielně u potraviny, musí se vždy používat reálná fotografie, protože zákazník si to lépe představí a uvěří, že produkt je opravdu čerstvý. Jak je ovšem vidět na příkladu M&S v Londýně, jde to i jinak. A tato značka s loajalitou svých zákazníků problém nemá…
---
Food marketing experts always preach "to present food it needs to be a real picture, because the customer needs to see the freshness", however, as we can see in M&S in London there are food brands bucking this practice. And as I know M&S does not have problem with customer loyalty or sales...
Pokud si objednáte láhev vína v restauraci Aureole, přijede vám na stůl výtahem. Úžasné!
---
When you order a bottle of wine in the Aureole Restaurant, it comes up to your table on a lift. Amazing!
Již brzy budeme nakupovat hlasem na internetu, platit automaticky scanem našeho obličeje a přes svůj mobil “řídit” celý svůj život. Třeba 3D tiskárna nám vyrobí na co si jen vzpomeneme. Celý proces nakupování ještě více ovlivní social media, přes která sdílíme naše fotky, poznatky a zkušenosti se vším co milujeme.
Přesně tam se posune svět za několik let a my všichni, včetně marketingových oddělení našich klientů, musíme být na tuto změnu připraveni. Paul Price, Creative Realities.
---
Soon, we’ll shop on the internet using our voice, and check-out and pay with a face scan - and we’ll manage much of our lives from our smart phones. Our purchasing habits and the entire process will be influenced by social media, where we knowledge and experience about everything we love. Including, of course, our photos – speaking of which new 3D “printers” can now manufacture almost anything we want.
This is how the world is changing, and everyone including our clients’ marketing departments must be ready according to Paul Price, Creative Realities.
Snad každá značka se chce odlišit od těch ostatních a být jasně a srozumitelně zapamatovatelná. Být zapamatovatelný ovšem neznamená pouze následovat ostatní a být sexy. Nebo naopak být jen větši, hlasitější a levnější. Kopírovat dokáže každý. Tvořit vlastní pravidla ovšem dokáží jen ti nejlepší.
To vše a mnohé další představil poslední den konference Perry Seelert ze společnosti Emerge.
---
Every brand wants to distinguish itself from the others - with a clear message that is understandable and remarkable. It doesn’t happen by trying to follow others - anyone can duplicate the competition. Nor is it accomplished from just being sexier, bigger, louder or cheaper. These ways don’t succeed and are unremarkable: create your own rules, however, and you’ll become truly remarkable.
All of this and much more was presented on the last day of the conference by Perry Seelert, Emerge.
Nicole Reyhle věří, že šťastní zákazníci nakupují raději a více. Nakupování je emotivní zážitek, pomáhá tedy prostředí, které vypadá jako krásně zařízený domov, plné barev a malých dobře zapamatovatelných detailů. Nejdřív se zeptejte kdo je váš zákazník a trefte se mu do vkusu. Dialog s ním začíná už přede dveřmi obchodu, naslouchejte a odpovídejte na všechny otázky (i ty nepříjemné). Dejte jim dobrý důvod dobře o vašem obchodě mluvit. A mimochodem, už z označení a navigace k obchodu by měl i mimozemšťan poznat, co nabízíte. OK, I.T. Let’s go shopping.
---
Nicole Reyhle believes that happy customers buy more. In her opinion, shopping is an emotional experience about creating an “environment”: a beautifully decorated home full of color and with attention paid to all the details. First ask your customers “who they are”, and then set out to meet their needs. Talk to customers as they enter your store, listen and answer all their questions (even when it’s unpleasant). Give them a reason to feel good about your shop, and share their feelings. By the way, store navigation and signs that clearly present your offerings contribute to the emotional experience customers want: so even you’re ET it’s easy to shop and get what you need!
"To jsem moc ráda, že se konečně o Pop-Up obchodech začne hovořit, když vidím takto plný sál", zahájila svou prezentaci Jennifer Davis.
Pop-Up retail je jednou z velmi zajímavých způsobů, jak oslovit zákazníka a předat mu poselství značky. Exkluzivně, krátkodobě, s použitím všech aktuálně dostupných moderních technologií.
---
"I'm very pleased to see a full conference room today - that proves that POP-UP stores have become a discussion point" said Jennifer Davis to start her presentation.
Indeed, Pop-Up retail is one of the most interesting ways to reach customers and deliver brand messages to them. It’s an exclusive, and obviously dynamic solution that uses all of today’s retailing technologies.
Nedůvěra zákazníků se zpracováním osobních údajů, vytváření bariér vůči obsahu digitálních obrazovek, používání digitálních médií pouze jako zajímavé formy. To vše jsou z pohledu Jima Crawforda impulsy, které nahrávají k návratu k tradičnějším způsobům komunikace se zákazníkem. Byť je svět zaplaven technologickými vymoženostmi, je pouze na nás, jakým způsobem je použijeme ve prospěch prodeje. A to se ne vždy daří dobře.
---
The use of digital media is a powerful and interesting way to deliver communications messages. However, trust and privacy concerns are creating barriers against the digital capture of customer information. These were some points from Jim Crawford’s talk, whose perspectives may instigate a return to more traditional forms of communication with the customer. Although the world is flooded with technology advances, it’s up to us how we use them in best making the sale and meeting customer sensitivities – and it is not always well done.
Na Global Shop najdete vybavení do jakéhokoli obchodu...
---
Virtually every type of store fixture could be found at Global Shop…..
Chris Kneeland miluje basketbal a zákaznický zájem přirovnává k dobře vstřelenému koši. Jak se z lidi nebo ze značek stávají ikony? Klíč je v posunu zákaznických očekávání. Nadchněte je něčím nečekaným, odvažte se udělat něco úplně naruby, nabídněte znalosti k řešení jejich situace a úplně změňte jejich pohled na svět.
Přidejte prvotřídní zákaznický servis během prodeje a potom nechejte nadšené zákazníky, ať sami získají další. Dejte jim téma, o kterém mohou mluvit! Udělejte z nich své spojence, budujte značku zevnitř ven, otevřete se a buďte upřímní. Prostě zapojte zákazníky do retail marketingu na plný úvazek.
---
Chris Kneeland loves basketball, and he equates customer interest to a well-executed play leading to a basket. How do people or brands become icons? The analogy to basketball is like a creative play that catches the opposition off guard. The key is to shift customer expectations and inspire them with something unexpected. Dare to do something completely upside down, offer knowledge to solve their problems and change their view of the world.
Add first-class customer service during the sale, and enthusiastic customers will attract new ones. Give customers something to talk about! Make them your allies, build the brand from the inside-out and be open and honest. Connect them to the retail experience, and customers become much more than just customers.
Parta výzkumníků v čele se slovutným Paco Underhillem, doplněná o Dr. Antonii Ward, Michaela Wilhita a Toma Herndona vidí novou budoucnost v retailu na základě jejich měření. Personalizace místo průměrování, více vztahu nejen se značkou, ale také s prodejním týmem. Zážitek v retailu je totiž základním diferenciátorem mezi jednotlivými retailery. A zákazník osobní přístup vítá, například v Macy’s vám za vaše údaje nabídnou možnost zaregistrovat oblečení na večírek, takže ho ve stejný den nebude mít nikdo jiný. Retail už dnes nevypadá jako před 5 lety a za 5 let se posune k ještě větší individualitě.
Všichni výzkumníci se totiž shodují na tom, že žádná analýza měření nemůže nahradit dotyk, vztah a interakci.
---
A group of researchers led by Paco Underhill, including Dr. Antonia Ward, Michael Wilhita and Tom Herndon see a new future in retail: “personalization” instead of “averaging” customer relationships. Not only with the brand, but also with your sales team. The in-store experience is a fundamental differentiator between retailers. Customers welcome a personal approach such as how Macy's will, in exchange for your personal details, offer to register your dress for a party so that on that day nobody else will have it. Retail today is very different than 5 years ago - and in another 5 years retail will shift to even more individuality.
Despite all the available data, all researchers agree on the fact that analysis can`t replace the value of touch, interaction and relationships with customers.
Rozdíly mezi značkou X a Y jsou stále menší a menší. Co přinese jedna, za týden připraví i ta druhá. O ceně raději ani nemluvím. Pokud se nám ovšem podaří vytvořit důvod, proč se bude u nás zákazníkům líbit, proč nás doporučí a proč přijdou znovu, budeme mít z dlouhodobého pohledu vyhráno. Může to být zajímavá služba, neotřelá instalace, interaktivní platforma nebo aktuálně velmi diskutovaný skvělý a perfektně vyškolený personál. To vše je podle Joan Vinsel z Callison Retail Experience.
---
The differences between brands are getting smaller. Last week’s unique hot brand is matched by a new brand this week, and the presence of price wars doesn’t need elaboration. If, however, we can create reasons for customers to enjoy their shopping experience, they will come back and recommend us to others. That’s how you win the competitive battle in the long run: an interesting service, an original method of installation or an interactive communications platform. But perhaps today’s most heated debate is about the value of excellent, highly-trained personnel. All this, according to Joan Vinsel of Callison Retail Experience.
Diskuze ohledně zániku kamenných obchodů oproti prodeji online probíhá již několik let. Retaileři otevírají internetové obchody a naopak ti internetoví vlastní kamenné. Zákazník si chce přeci jenom na věci sáhnout, přivonět si nebo ochutnat. A zde je možná opravdový klíč budoucího retailu. Vytvářet taková prostředí, která webová stránky prostě neumožní. Možná v budoucnu budeme kromě smyslů schopni ocenit i malinko vyšší cenu. Christian Davies, kreativní ředitel Fitch je v tomto velkým optimistou.
---
Discussion about the demise of “bricks and mortar” due to online retailing growth has being going on for years. However, the reality is that retailers open online stores, and online retailers open physical shops. Customers still need to touch the goods, smell them or taste them. And here, maybe, is the real key for the future of retail: creating a physical environment that websites simply cannot match. Perhaps we will continue to appreciate the physical experience - even at slightly higher prices. Certainly Christian Davies, creative director at Fitch is a great optimist about that future.
Kromě budování značky, vytváření kreativních kampaní a stavění nadmíru designových obchodů je občas dobré podívat se do vlastních řad. Dlouho vytvářené hodnoty a utracené peníze může zničit nepříjemný nebo nedostatečně vyškolený zaměstnanec.
Budování firmy zevnitř je jedním z aktuálně diskutovaných témat, které dokáže odpovědět třeba na pokles marže z důvodu všudypřítomných slev.
Přesně to a mnohé jiné bylo možné vysledovat z přednášky Kipa Tindella, CEO The Container Store.
To aby jste neměli pocit, že na zahrádce sedíte sami. Průhledná vrstvená grafika dokáže udělav divy.
---
On a Starbucks patio you`ll never be alone. Check out the transparent graphics treatment...
Dvojitý zážitek na jedno téma: můžete si zajít na pár orosených tmavých piv do autentické irské hospody a pak si vedle příjemně naladěni koupit suvenýr podle chuti, nebo si při koupi suvenýrů ve flagship store udělat chuť na pár piv, kterou uspokojíte o vchod vedle. Tak nebo tak, oba zážitky jsou plně kompatibilní a zákazník z nákupní udičky jen tak neuteče. Jednoduché a účinné.
---
Twice the experience – one theme. You can go for a few dewy dark beers in an authentic Irish pub, and then buy souvenirs at the flagship next door. Or do it the other way around. Either way, both experiences fit the theme and hook customers every time. Simple and effective.
Kampaň, na kterou je potřeba hodně odvahy. Upřímně by mě zajímalo, zda tato komunikace "šokem" funguje. Embrace your imPERFECTions.
---
The “Embrace your Imperfections” campaign took a lot of courage, but I question if this shock approach to communications works...
Někdy se sám sebe ptám, jestli jde opravdu o ekologii nebo jestli ze mě chce jen někdo vytáhnout kontaktní údaje. Marketing v dnešní době těží skoro ze všeho.
---
Marketing nowadays will attempt to capitalize on almost any social issue. Sometimes I wonder if this was really about ecology and the environment, or if it was just a way to get my contact information.
V čem tkví tajemství značky, která nabízí v podstatě stejný sortiment jako jiné značky prádla ve stejné kvalitě? To pochopíte, až když začnete nakupovat a pro personál prodejny se stanete středem světa. I když z růžové kabinky označené vaším jménem na svou osobní asistentku zvoníte, stanou se z vás za tu chvilku, kdy vám radí a pomáhá při zkoušení, skoro kamarádky. Vždyť se navzájem oslovujete křestním jménem! Odejít s prázdnou? To byste přece “vaší” Lucille neudělali...
Někdy prostě stačí místo nákladných kampaní jen dobře nastavit prodejní proces a mít motivovaný personál.
---
What’s the “secret” of this successful brand that offers basically the same range and quality as competing brands? You’ll experience the answer when you shop at VS and when you become the center of attention by store staff. Your name will be on a fitting room door and you`ll have your personal assistant who is here to help, advise and assist you trying on items. You’ll practically become friends and call each other by first name! Leave empty-handed? You would never do that to your personal assistant Lucille...
Sometimes you don’t need big and expensive campaigns: set up the selling process just right, have motivated staff and you’ll have success.
Lepší počasí jsme si nemohli přát. Ve Vegas můžete nakupovat kdykoli...
---
It’s always great weather for shopping in Las Vegas…
Po dvou letech se Global Shop opět přesouvá na místo, které je pro retail jako stvořené. Do města, které nikdy nespí. Do míst, které dokáží každé značce přidat nezapomenutelný zážitek.
Od 17. do 21. března přináší Retailblog.cz to nejzajímavější a nejzásadnější na poli světového retailu.
Digitální technologie jsou v dnešní době mnohdy používány pouze jako forma, bez využití potenciálu komunikace. V tomto případě ovšem můžeme vidět skvělý způsob, jak zákazníka upoutat a komunikovat mu i hodnoty značky.
---
Many retailers have adopted the digital trend without making smart use of it potential. But some retailers, like O2, have leveraged the medium to both turn heads and to effectively communicate their brand values.
Opět ukázka toho, že cena není ten nejdůležitější faktor při nákupu. Budování značky na základě kvality a dlouhodobých hodnot je jedním z aktuálních trendů v retailu.
---
Another good example that price is not always the only reason to buy. Building a brand based on quality and value is one of the hottest trends in retail.
Když J. Crew otevírá nový obchod, je vždycky na co se koukat.
---
When J. Crew opens a new store, it's always something to look at.
Už jste zažili v centru Londýna vůni čerstvé levandule, tymiánu nebo rozmarýnu. Kousek od Charing Cross mají vlastní zahrádku
---
Imagine the center of industrial London with the fresh aroma of thyme, levander or rosemary. Close to Charing Cross they have their own garden…
Návrat k přírodě je vidět na každém rohu. CSR je v dnešní době jeden z hlavních hybných motorů.
---
CSR and Eco friendly lifestyle is currently one of the main image building blocks.
Jak dokáže být privátní značka koření jednoduchá ale i poutavá dohromady.
---
The Waitrose private spice brand can be both clean and eye catching at the same time.
Tento zajímavý kiosek jsem našel uprostřed náměstí Market Square v Saint George. Vše bylo zadarmo. Shodou okolnosti jsem měl nedávno se svými kolegy debatu na téma církevní marketing.
---
A religious kiosk smack dab in the middle of a farmer's market in St. George's, Grenada. Everything was for free. Funnily enough, I just recently had a discussion with my colleagues on religious marketing.
Nezapomenutelný retail se dá najít kdekoli na světe.
---
Unforgettable retail can be found anywhere in the world.
Prostě nádhera. Retail experience jak má být.
---
Simply beautiful. The retail experience as it should be.
Jen papírové plakáty ve výloze už prostě nestačí…
---
Window posters made of only paper just don't cut it any more...
Plakát prostě nemusí být jen jeden a ještě uprostřed výlohy…
---
If there was a rule about only one poster per window, it was made to be broken...
Dobrá lokální komunikace umožňující reagovat na lokální problémy a pomáhat k budování loajality zákazníků.
---
Strong local communication responding to a local need helps build customer loyalty.
Výloha nemusí být jen ze skla a komunikovat akční produkty. I výloha může komunikovat hodnoty značky nebo emoce. V kombinaci s lokálním přístupem k zákazníkům míchají v Lululemon smrtící koktejl.
---
Shop windows don't always need to be made of glass, nor must they always display discounted merchandise. Display windows are also capable of communicating brand values and emotions. And in combination with a local approach, this can be an extremely effective marketing tool.
Už chápu, proč si Apple registruje ochrannou známku skoro na všechno…
---
Now I get why Apple trademarks every thing…
Nevíte co komunikovat? Tak prostě použijte jako sdělení vlastní produkt…
---
If you don't know what to say, let the product speak for itself.
Tak i v Edmontonu se dá najít skvělý packaging…
---
It just goes to show. Great product packaging can be found anywhere. Even in a city where the average snow blower has more mileage than a car.
Starbucks myslí na vše. Každý zákazník si přeci musí užít svoji kávu...
---
Starbucks really thinks of everything. Every customer needs to enjoy their coffee, right?
Už máte novou pětku céčko? Že ne? A nenavnadí vás tahle výloha?
---
I c. You c. We ALL c! Don't already own an iPhone 5c? Maybe this colourful shop window will convince you.
Křída a tabule se opět vrací na výsluní…
---
The good ol' chalkboard is back in the spotlight
Kompletně nový koncept obchodu, jehož prvky jsou vidět už i v Evropě. Byť se celý retail žene směrem k digitálním obrazovkám, Levi‘s například používán pro připevnění plakátů v prodejně klasické připínáčky.
---
Levi‘s has introduced this totally new store concept in Chicago, and the roll-out in Europe is underway as well. Once again, despite the retail trend towards digital displays, Levis sticks to basic posters thumb tacked to the wall to do its communicating - and rather effectively I might add.
Tradiční vánoční výzdoba dokáže zákazníkům navodit pocit vánoční nálady. Netradiční zpracování výlohy na sebe zase dokáže upozornit a přesvědčit k nákupu.
---
This Crate & Barrel Christmas window casts a magical spell over shoppers - reminding them it's time to start buying seasonal gifts.
Ukázka toho, jak skvěle může vypadat obchod s outdoorovým vybavením. O tom se nám může v Praze jenom snít.
---
The North Face store in Chicago is proof that even outdoor stores can look great. Something Prague, so far anyway, can only dream about.
Kolem Michigan Avenue jsem se zapletl v uličkách a narazil jsme na toto. LV používá na chytání zákazníků pavučiny.
---
While enjoying being lost in the sights of Michigan Avenue, I got caught in the net of these great Louis Vuitton branding visuals.
Výloha, kterou nepřehlédnete...
---
A window display that's impossible to miss…
Prostě klasika, kterou jsem si nemohl nechat ujít. Není jich na světě moc. Ten v Chicagu se oproti těm ostatní může pochlubit svým odkazem na velkého MJ.
---
I couldn´t miss seeing this classic piece: there aren´t many of them in the world and this one in Chicago proudly carries Big MJ´s legacy.
Světoznámý výrobce grilů si v Chicagu otevřel vlastní restauraci. Vše je připravováno na vlastních produktech a steak byl opravdu jako dort. Skvělý způsob, jak promovat vlastní produkty. Třeba by si Miele mohlo otevřít vlastní prádelnu...
---
The worlds premier grill manufacturer has opened its own restaurant in Chicago. All the meals are delicious and prepared, of course, only on its own products. A great idea for self-promotion. What if Miele opened its own laundry service…?
Komunikace je v retailu zásadní věc. Zákazníci přicházejí do obchodu nakoupit a o produktech se něco dozvědět. Byť velmi často „méně znamená více“, komunikace musí být přinejmenším vidět. Zde se to bohužel nepovedlo.
---
In retail, it's really all about communicatiions: customers visit stores to learn more about your products and then, ideally, buy them. So although "less is often more", unlike in this case communications must be easily visible to shoppers.
Takže už i navigace se dá udělat zajímavě...
---
Proof that even traditionally boring navigation aids can benefit from creative approaches.
Starbucks, ve svém obchodě na Time Square, instalovat digitální stěnu, které živě přenáší veškeré feedy z Facebooku a Twiteru. Ani při pití kávy vám neunikne žádná důležitá informace.
---
The Starbucks store in Time Square displays all its Facebook and Twitter newsfeeds on a cool digital wall. "Drink in" imporatnt information while enjoying a cup of coffee.
A je tu opět Lego. Moje srdeční záležitost. Takhle vypadají výlohy na Michigan Avenue. Z lega je postavené skoro celé Chicago.
---
Lego, one of my all-time personal favourites, is back. These window displays on Michigan Avenue in Chicago are built entirely out of Lego.
I expect creative presentations in clothing or sport equipment stores, but this Best Buy window on Michigan Avenue proves that even appliance retailers can creatively capture a customer´s attention.
Kreativní výlohy vesměs čekám u módních nebo sportovních značek. Výlohy Best Buy na Michagan Avenue jsou ukázkou, že prodejci praček a televizorů mohou do své prezentace přidat špetku emocí. Vše vyrobeno z elektro součástek.
Kudos to AT&T on this interactive store that ensures a very personal experience for customers: with the products on display and also the learning provided on how to use them. Truly one of the pearls of Michigan Avenue and a standout among mobile operator stores.
Opravdu interaktivní obchod, kde si opravdu chcete věci vyzkoušet a naučit se s nimi opravdu pracovat. Jedna z perel Michigan Avenue. Briliant mezi obchody mobilních operátorů. Bravo!
If you'll pardon yet another pun appearing in our blog, not all flagship stores sail well at all. While some manage to draw all of your attention to the products being offered, many of them go all out to impress customers with pompous branding, unique decorative materials and various new technologies.
I recently almost got lost in a major retailer's flagship store where the design was breathtaking and the huge product assortment almost shocking - and this was just a doll shop!
---
Jsou flashipy a flagshipy. V těch prvních vás značka ohromí svoji pompézností, použitými materiály nebo technologií. V těch druhých se nemůžete odpoutat od produktů, které nabízí. V jednom takovém flagshipu jsem se zapomněl a vlastně i ztratil. Způsob prezentace mi vyrazil dech, rozmanitost produktů mě šokovala. A přitom šlo jenom o panenky. Doporučuji navštívit!
Many clothing retailers offer free or inexpensive in-house tailoring services for simple alterations such as pant hemming. Whilst most retailers do not actively promote these services, a few have cleverly turned it into a distinct competitive advantage. The Levi's Tailor Shop in Berlin, for example, is part of Levi's group of premium concept stores and is the label's focus on the premium side of denim making. Staffed by experienced master tailors, customers can have their denim truly personalised or have a favourite old pair rehabilitated.
Je mnoho oděvních značek, které nabízejí zdarma úpravu délky kalhot nebo zabrání pasu. V rámci shonu za výdělkem ztrácí ženská populace schopnost tyto, dříve standardní, úkony zvládat samostatně. Některé značky tyto benefity komunikují v rámci svých konkurenčních výhod, jiné na nich staví jako na vlastních hodnotách. Třeba značka Levis na této věci vystavila celou strategii obchodu, a to včetně vlastního designu. Obchod na Kurfürstendamm vám upraví vše, co budete potřebovat.
A lot of brands, especially retail brands, tend to deluge customers in a tsunami of POS marketing messages. The customer, not knowing where to look first, can become overwhelmed and leave the store without making a single purchase. There is an art to knowing just how much to say to a customer in order to get his attention and to entice a sale. This COS shop window in Berlin is a near perfect example of saying a lot with very little.
Je mnoho značek a v retailu specielně, které se toho snaží říci svým zákazníkům moc. Zákazník pak neví kam se podívat nebo čemu věřit a místo aby si něco koupil, informačně přesycen prchá. Je umění říci právě tolik, abychom zákazníka nevylekali. Způsob, kterým komunikují směrem ven v COS je z mého pohledu skoro dokonalý.
We often say that window displays are like a billboard for your store and can be the make-or-break factor in whether a customer enters your shop or walks right on by. The KaDeWe department store in Berlin gets it right with an eye-grabbing display that uses bold shapes and strategic lighting to promote the Mercedes Benz Fashion Week.
Netradiční výloha může fungovat třeba jako billboard a ne nadarmo se říká, že výloha je bránou každého obchodu. Aktuální ukázka prezentuje komunikaci obchodního domu KaDeWe, konkrétně Mercedes Benz Fashion Week.
The North Face is a brand which takes product testing very seriously and is not afraid of demonstrating how its clothing and equipment can withstand the most extreme conditions. From freezing a winter coat in a giant block of ice to submerging a rain jacket in water, The North Face knows that the proof is always in the pudding.
Značka North Face testuje svoje oblečení v extrémních podmínkách. Od zamražených produktů v ledu přes, aktuálně prezentované, vodní lázně.
Every time I go into a Lego store, I turn into a little kid. All I want to do is get down on the floor and start building something with the brightly coloured blocks. Wouldn't it be terrific if other brands could elicit this same kind of powerful emotional response with their product or service experience? What could a bank or car dealership do to inspire the same sense of play within its customers? Definitely some food for thought!
Pokaždé, když se dostanu do obchodu Lego, stává se ze mě malé dítě. Strašně moc bych si chtěl začít hrát. Pokud by se i ostatním značkám dařilo vyvolávat u zákazníků stejný pocit spojený s tím, co nabízí, zákazníci by se do obchodu vraceli mnohem raději. Jak by asi podle této teorie vypadala banka nebo prodejna automobilů...:-)
It was only 2 years ago that Adidas still stocked its in-store children's play areas with colourful wooden building blocks. Today, however, everything has gone digital, including the blocks. It's a shame because not everything digital is necessarily better. In fact, in our increasingly digital world, some good old-fashioned blocks would be refreshingly different.
Ještě před dvěma lety využíval Adidas jako interakci pro děti ve svém Berlínském obchodě mechanické dřevěné skládačky vyobrazující boty. Dnes je vše, jak jinak, než digitální. „Dřevěné“ hračky už pravděpodobně netáhnou. Je to ale někdy škoda, protože ne všechno, co je digitální, přináší něco nového. Naopak v dnešním digitálním světě nás občas zaujmou třeba právě dřevěné kostky.
I takto skvěle může vypadat prostor pro kuřáky. Moderní Seoulské letiště myslí na svoje zákazníky ve všech směrech.
I šperky se dají prezentovat zajímavě. Nejenom na černém sametu, nasvícené bodovými světly. Kreativní způsob představuje prodejna MXX v Seoulu.
O tom, že auto nemusí být polepeno vždy jen samolepkou, svědčí toto inovativní řešení z pražských ulic. Karoserie potažená filcem umožňuje vyskládat libovolné sdělení pomocí písmen či slov opatřených suchým zipem. Jak to však vypadá po průjezdu myčkou či po silnějším dešti, je otázkou.
Umístění komunikace v in-store by mělo korespondovat s tím, jak se zákazník v obchodním centru pohybuje. Příklad z Pekingu ukazuje, že střecha kiosku pod eskalátorem může fungovat stejně dobře, jako třeba plakát ve výši očí.
Do detailu propracovaný design, vycházející ze základních principů a hodnot značky. Člověk by se nejraději převlékl a začal cvičit...
Download Video: MP4, WebM, HTML5 Video Player by VideoJS
Moment překvapení nebo něco podobně neočekávaného. Aktuální trend, který je možné registrovat v Londýně, New Yorku a nebo třeba Seoulu. Způsob jak se odlišit od jinak všudy přítomných slevových akcí.
Pokud potřebujete poradit s tím, co všechno můžete se svým novým Samsung telefonem provádět, stačí prolistovat detailně propracovaný manuál.
Samsung dokáže být svojí komunikací produktů velmi kreativní. Z množství prezentace někdy až přechází zrak...
Samsung v Seoulu vládne a je ho vidět skoro na každém kroku. Kromě běžného používání lidmi třeba v metru (v Seoulu je pro zajímavost internet v metru zadarmo), tak ale i jako standardní prodejní místa. Aktuální ukázka je z CEOX. Největšího podzemního obchodního centra v Seoulu.
Přemýšlet „out of the box“ se dá využít třeba i v retailu. Standardní plakáty, při použití vrstev, doslova vyprávějí příběh...
Jedním z aktivně používaných marketingových nástrojů Lulu Lemon je práce s komunitou. Obchody, kromě sportovního zboží, nabízejí hodiny jógy nebo aerobiku.
Způsob komunikace v obchodě je upraven konkrétnímu regionu. Ve Victorii k vám hovoří třeba Bob, místní cvičitel fitness. V Torontu zase Kate, vedoucí kurzu jógy. Konkrétní lidé spjatí s konkrétním místem. S místem, ve kterém zákazníci žijí. A Boba nebo Kate můžete klidně potkat na svojí hodině cvičení.
V centrále Telus v Torontu mají LED interaktivní kostku, která svým světlem reaguje na okolní prostředí.
Dle mého názoru skvělá ukázka lokálního marketingu. Velmi levným a kreativním způsobem je možné aktualizovat nabídku každý den.
Řetězec outdoorového vybavení Mountain Equipment CO-OP můžete najít po celé Kanadě. V jejich obchodech se dá, kromě produktové komunikace, najít mnoho zajímavých věcí. Třeba tato plocha vytvořená z produktů, které obchod nabízí.
Sběrné suroviny na Queen street v Torontu využívají toto pravidlo více, než mnoho obchodů v sousedství.
Česká spořitelna má ve své pobočce v Rytířské ulici opět vánoční výzdobu.
Barevně bílý koncept, inspirující se architekturou stověžaté Prahy, je doplněn kontrastními materiály z plexi a různobarevným osvětlením z LED. Mechanické, interaktivní části zatraktivňují celou kompozici 11 výloh.
Návrh a realizaci připravila agentura WELLEN.
Ne každé „áčko“ musí vypadat stejně, jako to u vedlejšího obchodu.
A i jednoduché „áčko“ může být nositelem Brand Experience.
Na svých cestách jsem viděl jen málo obchodů, které by takto investovali čas a peníze do každého detailu ve výloze. ENJOY!
Dva důvody, proč si tuto samolepku nikdo nikdy nepřečte.
1. Podle dlouhodobých výzkumů vychází, že podlahovou grafiku si zákazníci nečtou. Můžeme ji použít jako dekoraci. Textové sdělení vyjde vniveč.
2. Samolepka je umístěna v tak zvané „decompression zone“. Tedy v místě, kde se zákazník stará o úplně jiné věci. Sundává si čepici, hledá jak se dostat k pokladně, absorbuje změnu prostředí.
Digitální média jsou všudypřítomná i v dnešním retailu. Disney je ve svých obchodech používá jako kulisu, která je schopna změnit i celou náladu obchodu.
Ballantines dává na letišti Schiphol v Amsterdamu možnost vyplnit čas nejen nakupováním. Ona EXPERIENCE nám dává možnost zapomenout na to vše šedivé a obyčejné a vzpomenout si na to, co je netradiční a nové. A to právě v okamžiku, kdy si kupujeme láhev whisky...
Download Video: MP4, WebM, HTML5 Video Player by VideoJS
Wall mapping je jedna z vizuálně velmi zajímavých forem prezentace. A to i v retailu. Oproti standardním digitálním obrazovkám, ke kterým jsme si už všichni vytvořili bariéru, je toto zase o krok dál.
Vizuálně, dle mého názoru, skvěle zpracované. Škoda jen, že je veškerá komunikace pro české zákazníky v angličtině. Komunikaci organických produktů, v podstatě bez sdělení, sama grafická forma jen těžko unese.
Na parkovišti v ulici Schustergasse jsou první dvě patra vyhrazena výhradně pro ženy. Příklad skvělého zákaznického servisu. Ženy v dnešní době v nakupování vedou.
Objevil jsem nový způsob, jakým se prodejna Victorinox snaží upoutat svoje zákazníky. Je otázkou, jak prezentace produktu na venkovním stojanu, který je zaměřen spíše k impulsivním nákupům, funguje. Každopádně je to pro mě novinka a budu sledovat další prezentace tohoto druhu.
V Singapore, v indické čtvrti, se všechno ohledně retailu odehrává přímo na ulici.
Můžete si zde nechat ušít oblek, dát si jednu z místních specialit a nebo se jen tak procházet a užívat si příjemnou atmosféru. Schválně nepoužívám výraz windowshopping. Výloh, jako takových, je tady i v dnešní době po málu.
Na druhou stranu máte veškeré vystavené zboží jako na dlani a můžete si ho jednoduše vyzkoušet. Stejně tak, jako to dělá třeba APPLE ve svých obchodech. Prodejci jsou usměvaví a poradí vám a pomohou s čímkoli, co vám na očích uvidí, stejně, jako to dělají v NORDSTROM. A konečně, veškerá nabídka produktů i služeb je ryze lokální. Stejně jako LULU LEMON lokálně cíli na svoje zákazníky.
Je mnoho věcí, které se nám na nakupování líbí. Mnoho z nich již existuje delší dobu a je jen otázkou je znovuobjevit.
Download Video: MP4, WebM, HTML5 Video Player by VideoJS
Pěkný způsob, jak jednoduše ukázat celou šíři sortimentu nabízeného zboží formou, která není nudná. Naopak, chcete vědět víc a víc...
...není toho i na pátek přeci jenom malilinko moc? Přečte si to někdo?
Je mnoho způsobů jak zákazníka upoutat. Od netradičních výloh, spoře oděných hostesek nebo v případě BASE, blikající houkačkou vystavenou na “akčně” vypadajícím prezentačním “áčku” (viz Retailblog.cz 2012-10-01).
Na druhou stranu je zase mnoho způsobů jak zákazníka odradit. Třeba v případě stejné společnosti. Skvěle vyhlížející nabídka za 10 Euro obsahuje tolik smluvních podmínek, že se vám z nich skoro zatočí hlava…
Skvělý způsob zapojení produktu do hlavní role. V Heineken Experience v Amsterdamu najdete video zeď vytvořenou z láhví od piva.
Vymanit se z běžných kolejí a nabídnout kolemjdoucím (potencionálním zákazníkům) něco nového je trend, o kterém snad už nikdo v retailu nepochybuje. Aktuální letní nabídku Samsungu bylo možno vidět v obchodní síti prodejen T-mobile v Amsterdamu.
Mnoho obchodů se v dnešní době snaží, aby komunikace směrem k zákazníkům, a to hlavně z obchodu směrem ven, byla co „nejaktuálnější“ a „nejakčnější“. Logicky se snaží zaujmout ty, kteří inklinují k impulsivnímu nakupování. Vedle agresivního obsahu nacházíme i novou formu. Ta působí tak, jako kdyby o nabídce rozhodl vedoucí obchodu pár minut před jeho otevřením. Kromě toho se dá komunikace jednoduše a hlavně velmi levně změnit.
Od pohostinství a potravin, přes mobilní operátory se trend dostává i do segmentu oděvů. Přiložená ukázka reprezentuje nabídku prodejny Roxy v Praze.
Na trajektu mezi Vancouverem a Victorii jsem našel skvělou ukázku efektivní komunikace. Omluvte prosím zhoršenou kvalitu snímku na houpající se lodi. Nápis na zásobníku pro ubrousky praví. “Vyrobeno ze stromů. Vemte si prosím jen tolik, kolik opravdu potřebujete”.
Download Video: MP4, WebM, HTML5 Video Player by VideoJS
V Amsterdamu, na Veemkade, jsem našel kavárnu, která má světelný strop a může se kdykoli přizpůsobit okolnímu počasí a náladě. Má skvělý výhled na protější ostrov Java a káva zde stejně skvěle chutná.
… a o kousek dál, opět v Rotterdamu, jsem objevil zajímavou grafiku. Nike prezentuje basketbal v pixelech.
V Rotterdamu jsem našel další, pro mě ještě neobjevený, design obchodu Camper. Radost nakupovat. Všimněte si prosím navigace na zadní straně kiosku. Že je to snad až moc kreativní…?!
PUMA otevřela v Praze nový typ obchodu - PUMA Social Club. Obchod ve dne slouží jako standardní prodejní místo, večer se může proměnit prostor na club a pojmout bujarou party. GO PUMA! Po dlouhé době se i v Praze objevuje něco zajímavého. Detailní informace na www.pumasocialstore.cz.
Čína je země neomezených možností, skvělého jídla, ale i do očí bijících kontrastů. Na jedné straně ulice najdete super moderní obchodní centrum, na straně druhé oslavné vitríny s fotografiemi velkého Maa. Jednou, jako by se čas zastavil, jindy máte pocit, že se procházíte městem čtvrtého tisíciletí.
Onou z takových zajímavostí je třeba auto salon Audi v Oriental Plaza v centru Pekingu. Prostě si vezmete nákupní vozík a mezi návštěvou drogerie a lékárny si necháte zabalit jednou Audi s sebou.
Abercrombie & Fitch je ukázkou toho, jak lze jednoduše bortit zaběhlá pravidla. V Madridu, na rohu José Ortega y Gasset a náměstím Maroues de Salamanca, najdete obchod, který jako obchod, na první pohled, vůbec nevypadá. Abercrombie & Fitch totiž musíte nejdříve chtít!
IKEA má nové dětské koutky. Kromě standardních mechanických částí zde naleznete i interaktivní obrazovku, kde si můžete zahrát třeba pexeso.
Download Video: MP4, WebM, HTML5 Video Player by VideoJS
V rámci prodejního místa existuje několik stádií, kterými se snažíme zákazníkovi prezentovanou informaci pěkně naservírovat. Jedno z prvních je právě ZAUJMOUT, což se prodejna oděvů na Hlavním nádraží v Ostravě snaží dělat netradičním způsobem. Pokud toto funguje, gratuluji.
Samoobslužné kiosky hned u vchodu umožňují snadný a pohodlný nákup. Pokud víte, co přesně potřebujete a nechce se vám třeba čekat u pokladen, jedná se o velmi praktický způsob.
V Čechách a na Moravě je opravdu málo prodejen s potravinami, které si svého zákazníka cení a dopřávají mu důstojný zážitek z nakupování. Třeba moderní a čisté prostředí, kde se člověk cítí dobře a kde se mu dobře a jednoduše nakupuje. Nebo tlak na informování zákazníka o produktech ve správný čas. Jasná navigace, inspirování zákazníka k nákupu, nebo identifikace se značku, byť se jedná „pouze“ o potraviny.
Až do minulého týdne jsem si myslel, že tento způsob nakupování se dá zažít pouze v zahraničí a nebo u nás v prodejnách potravin Mark & Spencer. U M&S si ale musíte o dost připlatit a neseženete zde celý sortiment zboží, který každodenně potřebujete. Ovšem podle toho, co jsem minulý týden u Alberta zažil a pokud se podaří to, aby stejné věci měli možnost zažívat i ostatní zákazníci, nejenom v Ostravě, ale i v Praze a jinde, ruším všechny slevové karty jiných řetězců a utíkám do Alberta.
Je hodně věcí, kterými jsme si my, zákazníci, schopni zkomplikovat život. Třeba změnou banky, pojišťovny, mobilního operátora nebo docházením na nákup o pár bloků dál. Tato změna, kterou vykročil Albert, je, dle mého názoru, v dnešní „slevové“ době, správným směrem a určitě stojí za to.
IKEA v Praze používá pro vnitřní navigaci světelné šipky. Navigace je jasně viditelná a je jí možno velmi lehce přemístit bez dalších finančních nákladů.
Aktuální výzdobu výloh Louis Vuitton v Seoulu snad ani lépe zacílit nelze. Atraktivní "roj" šípů zákazníka okamžitě upoutá a nasměruje jeho pohled přímo na vystavovaný produkt. I když slyšel jsem i takové věci, že LV v Pařížské ulici naopak produkty z výlohy odstraňuje. V dnešní době, kdy jsou luxusní značky skoro nedostatkovým artiklem, musí vydržet s naskladněným zbožím po celý rok.
DM drogerie má nové košíky. A takové, které dávají zákazníkům možnost vidět to, co skoro vidět není nebo to, co výrobci píší miniaturním písmem na balení. Transparentnost, to je krok směrem k zákazníkům. Skvělé!
Základem každé efektivní kampaně musí být dobrý produkt. Byť si kdekdo myslí, že reklama dokáže vše, všechno a to bez výjimky začíná právě u produktu. A pokud má produkt i zajímavý packaging, dá se dobře prezentovat. Třeba jako u MARKS & SPENCER. No nechtěli by jste mít doma takovýto malý čajový pokojíček?
V obchodních centrech se v poslední době začíná objevovat Česká pošta. Je to dle mého názoru skvělý tah, protože mnoho nových způsobů, jak dostat do obchodních center a supermarketů více lidí, kteří si potencionálně něco koupí, neregistruji. Je to všestranně prospěšná věc. Česká pošta i v dnešní elektronické době problém s návštěvností nemá. Nájemci v obchodních centrech okamžitě registrují příliv nových zákazníků a obchodní centra si samozřejmě, nejenom tabulkově, zvýší, pro ně tak důležitý ukazatel, traffic.
Otázkou ovšem je, kolik návštěvníků České pošty se dostane v centru dál, než právě jenom na pobočku a kolik z nich nakonec nakoupí. I tak je ovšem v dnešní neklidné době potřeba zkoušet veškeré věci proto, abychom my, maloobchodníci, byli schopni platit obchodním centrům měsíčně sjednaný nájem. Třeba se dočkáme doby, kdy bude v nákupních centrech otevřen třeba i Úřad práce a to by mohlo, v příštích dvou letech, dostat do center opravdu hodně lidí.
České pošty v obchodní centrech najdete v Praze třeba v Edenu, v Galerii Fenix nebo v Hostivaři.
Na začátku roku 2012 se se slevami opravdu roztrhl pytel. Možná je to předzvěst nadcházejících útlých roků, možná jenom setrvačnost z „krize“ minulé. Každopádně, v lednu slevy jedou a my si jich můžeme užít do sytosti.
Slevy by se měly komunikovat viditelně. Ovšem ne zas tak viditelně, abychom slevou zakryli celou výlohu, včetně zboží a aby si zákazník myslel, že je obchod v rekonstrukci. A slevy by se také měly komunikovat nápaditě, aby mohly zákazníka překvapit. Přikládám jednu ukázku toho, kde trochu bílé barvy a chuť zkoušet nové věci udělala víc, než žluto-černý celopolep.
V Praze není mnoho obchodů, kde se vám zatají dech a byť jste vlastně nic koupit neplánovali, portfolio produktů, způsob prezentace zboží i samotná atmosféra vás přesvědčí a nakoupíte. Ano, budete mi argumentovat, že se jedná v tomto případě o jídlo a tam je to vždycky mnohem jednodušší. Na to já zase odpovím, že ceny v tomto obchodě nejsou nijak lidové a pokud mate za chleba utratit třeba 60,- Kč, nejprve si to dobře rozmyslíte.
Ale právě ono umění motivovat zákazníky ke koupi i v dobách, kdy je potřeba “utáhnout si opasky” ukazuje, že kdo umí, tem umí. A byť se toho o cenách a jejich výši hodně namluví, místo pro dobré výrobky, a to i za vyšší cenu, stale existuje.
Obchod s italskými produkty Wine Food Market v Praze na Smíchově je toho krásnou ukázkou. Pokud si chcete užít příjemné víkendové odpoledne a podráždit chuťové buňky, vřele doporučuji. V příloze přikládám pár fotografií.
Stejně jako když si jsou podobní pán a jeho pes, i způsob komunikace odráží filosofii značky. V rámci probíhajících výprodejů jsme vyfotil pár příkladů. Schválně jestli poznáte, jaké značce patří.
Správné odpovědi najdete po najetí na obrázek.
V angličtině se říká „go big or go home“. Pokud tedy chcete říci zákazníkovi, že je období slev, měl by si toho mít možnost všimnout. Pěkný příklad od GURU. I výprodej se dá komunikovat elegantně.
Download Video: MP4, WebM, HTML5 Video Player by VideoJS
...a další netradiční řešení.
Pozorný zákazník určité ocení propojení dvou prezentačních monitorů.
Download Video: MP4, WebM, HTML5 Video Player by VideoJS
A opět netradiční zpracovaní digitálního nosiče.
Stěna, která informuje zákazníky o jednotlivých oddělenćh v obchodním centru.
Že se vám to zdá takové neúderné? Možná je to právě záměr vymezit se od těch všech ostatních digitálních obrazovek, které jsme se naučili úspěšně přehlížet.
Download Video: MP4, WebM, HTML5 Video Player by VideoJS
V Hong Kongu, kousek od Times Square, v obchodním centu stejného jména, jsem narazil na zajímavou interaktivní prezentaci.
Rychlost a množství provedených transakcí na burze ovlivňovalo velikost, barvu a hustotu zobrazených prvků. Vše v reálném čase. Vše ve velmi zajímavém grafickém zpracování. Něco podobného mělo tento rok i Lincoln Center v New Yorku, kde stěna, kromě jiného, informovala o aktuální situaci v celém městě, včetně informací o dopravních zácpách, toku lidí a podobně.
Ona netradičnost a aktuálnost je velmi zajímavým prvkem a dala by se využít přímo v retailu. Zhýčkaný zákazník vidí pokaždé něco jiného a obchod je pro něj tedy atraktivnější.
Koncept POP-UP obchodu nenajdete v Praze často. Snad kvůli konzervativnímu přístupu obchodníků. Možná na základě nepříznivé ekonomické situaci. POP-UP retail je každopádně osvěžením zaběhlých maloobchodních standardů. Svěží vítr, který dodá nakupování nový rozměr.
Jeden takový POP-UP obchod nyní najdete ve Vězeňské ulici č. 4 v Praze, a to až do 23. prosince. Obchod s názvem Mcely Bouquet zprostředkovává atmosféru světa vůní Chateau Mcely. V obchodě najdete všechny produkty kosmetické řady Mcely Bouquet a vybraných kousků z křišťálu a keramiky. Vše v designu Chateau Mcely
Více informací na http://www.chateaumcely.com/cs/pop-up-shop.php
Netradiční využití různých materiálů může celou náladu výlohy pěkně dokreslit. Zde například výloha u Benetton. Zimní koncept navazuje na stejnou formu prezentace už z minulého roku, pouze sdělení je odlišné.
I ovoce se dá vystavovat pěkně. Tak aby nalákalo. A není k tomu vždycky potřeba kreativní agenturu se zkušeností s merchandisingem. Chce to jenom trošku práce navíc od našich vedoucích prodejen. Trochu samostatnosti a zájmu o věc.
Dobrý retail zná dobře svoje zákazníky a dobrý retail se svým zákazníkům umí přizpůsobit. A to i kdyby měl bořit zaběhlá pravidla nebo vytvářet nové standardy.
Dobrý retail je tam, kde se cítíte dobře a kde máte pocit, že se vám někdo snaží porozumět.
Jeden takový zajímavý příklad jsme našel v Madridu. Dětský obchod, který se svým malým zákazníkům snaží přiblížit co nejvíce.
Madrid předvánočně ožívá a vánočních stromečků zde můžete najít bezpočet. V různých tvarech, formách nebo netradičních materiálech. Řetězec oblečení Spriegfield, patřící pod Zara, sází na ležérní styl doplněný o špetku nostalgie.
To, co mě na tomto stromečku nejvíce překvapilo, je použití palet Českých drah v jeho podstavě. Že bychom přeci jenom v té Evropě byli…
O Camperu je známo, že skoro každý jeho obchod vypadá jinak. Tuto variantu jsem našel přímo v srdci Madridu na Gran Via.
Download Video: MP4, WebM, HTML5 Video Player by VideoJS
Mim dodává výloze neodolatelné kouzlo...
Česká spořitelna vyzdobila svoje výlohy v Rytířské ulici. Motiv vánoční Prahy výrazově umocňuje vrstvení, které dodává instalaci 3D prostor a umožňuje pozorovateli objevovat jednotlivé zajímavosti v architektuře použitých prvků. Instalace je obohacena o duo andělů sedících na mechanických, pomalu se pohupujících, houpačkách. Celou instalaci bude ještě v denních hodinách umocňovat mim, který bude z výlohy lákat potencionální zákazníky ke vstupu do pobočky České spořitelny. Ojedinělou instalaci vytvořila agentura WELLEN.
Zajímavých výloh je v Praze opravdu málo. Kromě Pietro Filipi na Národní třídě je Česká spořitelna další v řadě.
O novém konceptu od AirBank se již hodně řeklo i napsalo, ale pouze zákazníci sami budou schopni zhodnotit její nový přistup.
To, co bych chtěl v této glose vypíchnout, je způsob, jakým banka ke svým klientům hovoří. U vchodu se dozvíte “kdy je pro Vám banka otevřena”. Následně, co všechno si do pobočky můžete přinést, a to včetně zmrzliny nebo nápoje. A pokud si budete u AirBank bankomatu vybírat peníze dozvíte se, že “právě hrajete ve filmu”.
Někdo by řekl maličkosti, jiný budování značky, ale bezesporu odlišný způsob komunikace od ostatních. Gratuluji. Skvělé!
Teď už jen aby se do poboček hrnuli klienti.
V hotelu Praha se letos konala další konference POPAI. Program s názvem „Potenciál místa prodeje ve světle analýz a případových studií“ se od začátku linul v pochmurné atmosféře. Možná právě kvůli opět proklamované přicházející recesi a možná i kvůli způsobu vedení programu moderátorem celé akce. Určitý svěží vítr přinesla snad až poslední část – diskuzní panel moderovaný Jaroslavem Novákem.
Program nabízel osm samostatných bloků na různá témata. Musím opět poznamenat, a je to myslím pravidlem na většině konferencí u nás, že prezentace zahraničních nebo globálních expertů jasně převyšuje domácí speakry. Jak ve způsobu prezentace samotné, tak především z hlediska obsahu a přidané hodnoty na daná témata.
To co musím vyzvednout, jsou nejzajímavější prezentace. Přednášku Brama Nauta, generálního ředitele Instore Shopper Marketing Institutu v Holandsku, který krásným způsobem ukázal, jak je výzkum v retailu důležitý a jak je strašně jednoduché, a na druhou stranu krátkozraké, rozhodovat bez jakýchkoli relevantních dat. Dále přednášku Massima Fabbra, zakladatele a výkonného ředitele Crea International o důležitosti funkce retailu a prezentaci jejich AirBank a nakonec skvělou přednášku Pavla Lose, globálního POS Managera z Shell, který dal za pravdu všem těm, kteří chápou důležitost Customer Journey a kteří se snaží s tímto způsobem distribuce pracovat.
Je nadmíru důležité, aby na těchto akcích vystupovali lidé, kteří budou schopni prezentovat věci nové, neotřelé a pro retail důležité a věci, ze kterých se my všichni budeme učit. Banality, typu prezentace podlahových samolepek nebo wobblerů, na konferenci nepatří!
Velmi zdařilou instalací je prezentace agentury WELLEN na letošní POPAI konferenci. Instalace komunikuje poslání WELLENu, tedy “komunikace v prostoru” a je vizuálně propojena s podobou nových webových stránek.
Další důkaz toho, že EKO je opravdu v kurzu. Nepodceňujeme tento zdánlivě nedůležitý detail. V dnešní době, kdy každý může, v podstatě, nabízet cokoli, jsou tyto odlišnosti velmi důležité a pomáhají přesvědčovat zákázníky.
Prodejna Vagabond v Nákupní Galerii Myslbek v Praze mě překvapila skvělým způsobem komunikace. Jasné zimní sdělení doplněné o perfektní formu a ještě skvěle technicky dotažené.
Škoda jen, že komunikace není v češtině. Jasné zacílení na zákazníky v rodné řeči je, dle mého názoru, jedním ze základních pravidel dokonale fungující komunikace v retailu. Ona lokalizace opravdu funguje...
Zavítal jsem pracovně do Chrudimi. Kousek od náměstí jsem objevil v odsvěceném kostele Muzeum barokních soch. Vstoupil jsem a čekalo mě, co by zákazníka, několik překvapení. To první byla cena. Přeci jenom považuji Chrudim za provinční městečko a 60 korun za vstup mě trochu zaskočil. Ale můj údiv měl pokračovat. Zapůjčili mi elektronického průvodce, takový větší mobil, jenž znám jenom ze zahraničních výstav a prohlédnul jsem si na tři desítky exponátů. Dostal jsem přesně ty informace, které jsem v daný okamžik potřeboval. Ve skvěle zrekonstruované stavbě jsem krom uměleckých děl objevil i několik dotykových TV s prezentací, dále možnost v zákristii shlédnout film a dokonce si přitom vychutnat kávu od Nespressa, samozřejmě v ceně. Vše umístěno logicky a s gradací. Takový krásný, skoro ukázkový příklad, jak má komunikace v místě prodeje, tedy v místě duševních zážitků, fungovat. Až se mi z tohoto muzea nechtělo. A těch 60 Kč už mi přišlo opodstatněných.
Jestliže tedy budete mít cestu do Chrudimi, udělejte si hodinu čas, tak jako já. Stojí to za to.
Download Video: MP4, WebM, HTML5 Video Player by VideoJS
Tak už i Český statistický úřad používá pro svoji komunikaci výlohu. Že by na tom přeci jenom něco bylo…?
Sice není úplně jasné co chtějí sdělit, ale pro státní instituci přinejmenším zajímavé.
V centru Prahy je ještě pořád několik obchodů, které jakoby zaspaly dobu. Nemám v úmyslu je jakkoli hanit nebo pomlouvat - jsou pro mě však krásným příkladem toho, jak by se to, podle mého názoru, dělat nemělo.
Každá věc má svá pravidla a komunikace v místě prodeje není výjimkou. To jakým způsobem k zákazníkům hovoříme, ovlivňuje to, jak konkrétní informaci vyhodnotí a jakým způsobem s ní budou nadále pracovat.
Výloha je prvním a velmi důležitým místem, které zákazníka zasáhne. Informace na ni musí být jasná, rozpoznatelná a pokud možno něčím výjimečná. Desítky různých nabídek, slev a samolepek zákazníka pouze matou. Je to stejné jako v davu křičících lidí. Když křičí všichni, nerozumíte nikomu. A to je přesný příklad našeho obchodu. Zákazníci mají na rozpoznání nabídky vždy pouze několik sekund. Dejme jim tedy šanci porozumět.
Ale počkejme ještě do pondělí, kdy se všechny obchody rozsvítí vánoční nabídkou. Snad nás konečně i tento obchod s něčím překvapí.
Hovoriť o dizajne v Miláne, je ako hovoriť o rožkoch v pekárni. Krásne je tu vsetko, od ľudí až po obyčajné potraviny.
Pre Milánčanov je dizajn bežná súčasť života, a nikoho neprekvapuje, že zaň treba platiť. Obchody vedia, že ak chcú zarobiť, treba zákaznika najprv prilákať. Nakupovanie predstavuje kultúru samu o sebe, k čomu určite v nemalom prispieva aj samotné umiestnenie obchodov v historickom centre. Rovnako tu nikomu neprekáža, ak obrovská plachta Burberry s príťažlivou modelkou, visí na gotickej katedrále. Veď je tu predsa fashion week, amen.
Luis Vuitton – synonymum luxusu a haute couture. Která žena netouží po kabelce se vzorem Monogram nebo Damier? Popisovat vzestup této veleúspěšné značky by bylo nošením dříví do lesa. Při svých cestách horlivě fotím zajímavé výlohy. A nutno uznat, LV je má výborné. Koncepčně sjednocené; to, co vidíte v Paříži, je stejné jako v Las Vegas. Shopy ve světových metropolích lákají koupěchtivé svými perfektními instalacemi ve výlohách, působí jako malá umělecká dílka. Ať už to je vyskládání kufrů do symbolu Paříže, Tour Eiffel, nebo zlaté klece s výrobky či přerostlá vejce a kuří nožky, vždy se jedná o neuvěřitelně vkusnou záležitost. Má to nápad, není to okoukané, precizně provedené. A tak mě napadá hříšná myšlenka:
Kéž by i toto bylo v takovém zájmu kopírování, jako jejich výrobky!
Na hlavní třídě Königsallee, kousek od Prada, LV nebo třeba Tiffany, najdete obchod s noži, který vám vlastně kromě nožů nemůže nic jiného nabídnout. Ale ony nejsou nože jako nože a hlavně v obchodě Victorinox si nůž můžete vybrat v modré, zelené nebo zlaté. Ze dřeva, z parohu nebo prostě klasicky červený. Můžete si sestavit výbavu, tedy je-li libo nůžtičky a pinzetu, nebo jenom nůž a vývrtku.
Ona „personalizace“ začíná být velkým lákadlem a retaileři ji, pokud mohou, hojně využívají. V dnešní době totiž nejde jenom o to vlastnit pěkný nůž, ale stejně jako mobilní telefon, kelímek od Starbucks nebo láhev od Evian může i nůž udávat postavení nebo definovat světový názor. A ono české „každý správný muž, nosí s sebou nůž“ v tomto případě také neplatí. Dámy myslím, že by vám jeden malý nožík od Victorinox v kabelce také velmi slušel...
I slevy se dají komunikovat pěkně. A nemusejí být přes celou výlohu. A dokonce ani bez vybuchujícího granátu nebo bomby, jak je velmi často zvykem...
Pracuji v „retailu“ už hodně dlouho, ale nikdy jsem si nedovedl představit, jak může být jednoduché zaujmout bramborou. Viděl jsem mnoho obchodů, které dokázaly exkluzivně prezentovat produkt (pokud zůstanu v segmentu potravin – krásnou ukázkou jsou třeba pekárny Paul), ale brambory...?! Malé, velké, dlouhé a pěkně srovnané. Na salát, na vaření... Jeden takový bramborový flagship jsme našel v Dusseldorfu. Ohledně brambor tam najdete úplně všechno. Dokonce i tapeta se dá udělat z brambor! No nekoupili by jste si hned kilo nebo dvě...?
Veletrh VISCOM, aktuálně probíhající v Dusseldorfu, nepřinesl, dle mého názoru, nic nového ani převratného. Standardní tiskové technologie, které je možno vidět i na ostatních veletrzích, mnoho interaktivních stolů a obrazovek, které dělají pořád to samé a vlastně jenom to, co od nich celou dobu očekáváme a již nevyhnutelnou účast čínských výrobců, se kterými se musíte domlouvat “rukama, nohama”, aby jste vůbec doslali katalog. Ono proklamované prvenství a jedinečnost se tedy nepotvrdila a budeme muset doufat, že příští ročník bude alespoň o trochu zajímavější. Možná si budeme muset počkat, až se objeví nová hvězda ve stylu Steva Jobse a přinese zase něco, co jsme vlastně vždycky chtěli a jenom jsme to nebyli schopni identifikovat. A nebo se bohužel budeme muset smířit s tím, že stále více firem bude nabízet stále jenom to, co už otrocky známe a co vlastně vůbec novinkou není.
Jestli ale přeci jenom plánujete cestu na veletrh, tak je otevřen až do této soboty 15.10.2011 od 9.00 do 18.00hod, v sobotu pouze do 17.00hod. na výstavišti Messe Dusseldofr.
Think Twice
Ďalšou lahôdkou Design Week-u bola expozícia pod heslom "Think Twice". Absolútne recyklovanie.
Spoločenská odpovednosť k recyklácii je novým motivátorom a koncepčným základom tvorby. Obsah prevažuje nad formou, a skvele! Tento trend sleduje vo veľkej miere aj retail. Zákazníci čoraz viac oceňujú zodpovedný prístup brandu k ekológii ako veľkolepú a nablýskanú show. Je to dobrá cesta k výtvaraniu pozitívných emócií smerom ku značke nielen v mieste predaja.
Rakouská A1 nedávno rebrandovala značku a současně i měnila vzhled svých prodejen. Z elegantní černé přechází A1 do živé zelené v kombinaci s bílou a krásně prodejny rozsvěcí. Interiér je doplněn o dekorace akcentující "lokálnost" značky (což je možné registrovat i u jiných retailových značek) a umožňuje zákazníkům vše si dostatečně vyzkoušet (což je v dnešní době podmínkou). Obchod najdete na Mariahilfer Strasse.
Jsou obchody, které vám prodají skvělé výrobky a služby. Jsou ovšem i taková místa, která vás jenom pohladí po duší a nic si vlastně kupovat nemusíte. Jedno takové jsem našel na Rotenturmstrasse.
Ako by vyzerala Noemova archa, keby bol Boh designer? :-)
From: God < god@heaven.com
Subject: Regarding the Flood
Date: August 3 2011, 4:09:31 PM GMT +2:00
To: Noah < noah@noahsark.com
------------------------------------------------------------------------------
Dear Noah,
I'v decided to put an end to all human beings due to the fact that their excess consumption is causing the earth to go through dramatic climate changes. Therefore, I command you to build an ark from a blue container. Gather furniture on top of it, so that it will survive alongside you and paint it blue as well.
Now I will bring the Flood upon earth in order to destroy everything that lives and breathes beneath the sky.
In seven days I will let it rain for forty days and forty nights.
------------------------------------------------------------------------------
Kind regards
God
Priznajme sa, designéri, čo by sme nakladali na archu, keby bol výber na nás? Každý z nás je fixovaný na nejaký štýlový kúsok. Nemusí to byť zrovna nábytok, dychberúcich fetišov, s ktorými sa nevieme rozlúčiť, je dostatok. Boh stvoril svet za sedem dní a vytvoril všetku tú nádheru okolo nás. Designéri už po veky vekov tvoria a tvoria a tvoria..... zoznam by bol nekonečný. Určite by stálo za to niektoré kúsky zachovať ako posolstvo tvorby, estetiky a vynaliezavosti aj pre ďalšie generácie.
Noemova archa na nábreží Kvasthusmolen skutočne pobavila :-)
Jsem velkým milovníkem dobrého jídla a musím říci, že se Praha nemusí v porovnání s ostatními metropolemi za nic stydět. Variace různorodých kuchyní přibývají. Kvalita nabízených služeb stoupá. Ne tak stejně jsme na tom bohužel s komunikací restauračních zařízení. Kromě Ambi, které opravdu vystupuje z řady, by se ti ostatní dali spočítat na prstech jedné ruky. Přikládám pár inspirací ze Singapore, kde se povedlo na obyčejném burgeru postavit celá filosofie značky. Kreativní forma komunikace je také velmi zajímavá. Více na www.thehandburger.com.
Cestou z baru můžete zažít všelijaké věci. To co jsem ovšem potkal cestou domů v Singapore, mě až trochu vylekalo. Musel jsme si to vyfotit. Cítíte ty pohledy...
Mobilní operátor SingTel má v Singaporu digitální obchod, který nabízí hlavně datové připojení. Je jedničkou na trhu a stejným způsobem se i prezentuje. Vše si v obchodě můžete vyzkoušet, otestovat a do detailu prohlédnout. Personál je připraven zodpovědět jakoukoli otázku. Jen na internet se bohužel nepřipojíte. V dnešní době, kdy je wifi v podstatě všude, a to včetně cukrárny na náměstí v Poděbradech, je to přinejmenším překvapující. Zvláště u obchodu prodávajícího datové připojení a aplikace. Inu, asi mají jiný recept na zákazníky...
I když je pařížské letiště Charles de Gaulle dle mého názoru to nejhorší na světě, protože při cestě tam i zpět strávíte minimálně 30 minut v letadle přejezdy sem a tam, kolem 5 dálnic, zastavíte na 20 semaforech a objedete minimálně jednou vystaveného Concorde (a to ještě pokud nemá letištní personál stávku), v terminálu F najdete kreativní záchodky, které svojí dekorací vystupují z šedi ostatních letišť. Je to jako závan svěžího větru. Zde například pod korunou šelestících listů.
Ekologie začíná být bezesporu globální mantrou a to i v jihovýchodní Asii. Telefonní gigant NOKIA vyzývá k lepším zítřkům. Lavička vyrobená z recyklovaných mobilních telefonů je krásným příkladem.